Zmywarka kompaktowa – dlaczego warto ją wybrać?

Materiał partnera zewnętrznego
Zmywarka to niewątpliwie jedno z podstawowych urządzeń w wyposażeniu kuchni. Jej wybór nie jest podyktowany niechęcią do mycia naczyń, choć nie da się ukryć, że to zajęcie nie należy do ulubionych. Główny problem tkwi w braku czasu na zmywanie sterty talerzy, kubków i sztućców, które każdego dnia pozostają po wszystkich posiłkach, spożywanych przez całą rodzinę. Użytkownicy zmywarek doceniają także fakt, że dzięki takiemu urządzeniu są w stanie oszczędzić i czas, i wodę, a zmywanie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, nie przysparza kłopotów.

Zmywarka kompaktowa. Idealne rozwiązanie do małej kuchni i nie tylko

W małej kuchni bardzo trudno jest wygospodarować miejsce na klasyczną zmywarkę. Jej spore rozmiary sprawiają, że trzeba rezygnować z jednej z szafek, która dotąd spełniała praktyczne funkcje. Innym zaś razem konieczna jest zabudowa, niekoniecznie wpisująca się w wymarzoną aranżację kuchenną. Z kolei wolnostojące zmywarki po prostu mogą nie spełniać oczekiwań domowników.

Jeszcze więcej zachodu z wyborem zmywarki mają ci, którzy żyją samotnie, ewentualnie z partnerem. Zużywają niewiele naczyń każdego dnia. Czekanie, aż zmywarka się napełni, by można było ją włączyć, roznoszące się zapachy z brudnych talerzy czy sztućców, nie sprzyjają komfortowi przebywania w kuchni. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób staje się zmywarka kompaktowa.

Mała zmywarka do naczyń tego typu charakteryzuje się wymiarami, które nie przekraczają 55 cm szerokości. Zwykle wysokość i długość wynoszą nieco mniej, ale nie mogą również być większe niż wspomniany wymiar. To zaś sprawia, że taka zmywarka kompaktowa wpisuje się w niewielkie metrażem i najmniej ustawne kuchnie. Jak prezentują się takie urządzenia, można sprawdzić na stronie https://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/lista-produktow/zmywanie/zmywarki-modulowe/SK26E821EU.

Zmywarka kompaktowa – co to takiego?

Zmywarka kompaktowa pod względem funkcjonalności jest takim samym urządzeniem, jak jej klasyczny odpowiednik. Różni się jedynie wymiarami, o których wspomniano w poprzednim akapicie. Zmywarki kompaktowe nigdy nie są szersze niż 55 cm, ale na rynku można znaleźć również te o wymiarach 45 cm szerokości. To zaś sprawia, że nadają się nawet do ustawienia jako urządzenia wolnostojące.

Dzięki kompaktowym rozmiarom można wybrać praktycznie dowolne miejsce ich ustawienia. Panel sterowania umieszczony na zewnątrz oznacza, że nie nadają się one do zabudowy, ale dostępność różnych modeli pod względem estetyki, pozwala bezproblemowo dostosować je do aranżacji praktycznie każdego kuchennego wnętrza.

A może zmywarka nablatowa?

Zmywarka kompaktowa, znana także jako zmywarka nablatowa, nie musi być umieszczana w szafce czy też pod nią. Niewielkie rozmiary pozwalają na jej ustawienie na wybranym blacie roboczym. Z tej propozycji skorzystają nie tylko single i pary mieszkające samotnie.

Zmywarka nablatowa do małej kuchni jest doceniana przez osoby starsze, a także schorowane, mające problemy z poruszaniem, w szczególności schylaniem. Ustawienie urządzenia na blacie eliminuje konieczność obciążania kręgosłupa podczas schylania się i prostowania, aby móc włożyć i wyjąć naczynia ze zmywarki. Można zatem powiedzieć, że jest to rozwiązania sprzyjające profilaktyce zdrowia osób starszych i z problemami w zakresie ruchu.

Zalety zmywarki nablatowej

Zmywarka nablatowa ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Ustawianie na blatach roboczych oznacza, że nie trzeba przebudowywać kuchni, ani zmieniać jej aranżacji. Nie ma potrzeby wykonywania szafek pod wymiar, planowania zabudowy czy też jakiejkolwiek ingerencji w kuchnię. Wystarczy postawić ją w wybranym miejscu, dokładnie tak, jak dowolne inne urządzenie AGD.
Panel sterowania umieszczony na zewnątrz ułatwia obsługę tego sprzętu. Mała zmywarka do naczyń dalej jednak będzie spełniać dokładnie te same funkcje, co klasyczne odpowiedniki. Przyjrzyjmy się propozycjom Siemens według informacji na stronie https://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/urzadzenia/zmywarki, porównajmy możliwości, dostępność programów czy funkcji dodatkowych, a także estetyki takich zmywarek, aby się przekonać, że kompaktowe sprzęty tego typu są świetnym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki kompaktowej?

Zmywarki kompaktowe oferują mniejszą pojemność. Przeważnie mieści się tu maksymalnie 6 kompletów naczyń, przy czym 1 komplet liczony jest po jednej sztuce talerzy głębokich, płaskich i deserowych, do tego po jednym kieliszku, zestawie filiżanki ze spodeczkiem oraz zestawie sztućców. Dla singla lub bezdzietnej pary to wystarczająco, aby zachować porządek w kuchennym wnętrzu, nie męczyć się ze zmywaniem mocno zabrudzonych naczyń, ale i nie musieć czekać, aż urządzenie zostanie w całości zapełnione, aby można je było uruchomić.

Bardzo ważne są parametry takich zmywarek. Należy uwzględniać klasę energooszczędności. Poleca się zmywarki kompaktowe o klasie A+++. Na ekonomię wpływać będzie stopień zużycia wody. Dobrze jest znaleźć sprzęt, który do mycia naczyń pobiera nie więcej niż 9 l wody w jednym cyklu. Do tego pobór energetyczny – wskazuje się na konieczność nieprzekraczania wartości 175 kWh. I wreszcie generowany hałas – praca zmywarki kompaktowej, która słyszalna jest w granicy 48-53 dB, nie powoduje żadnego dyskomfortu odczuwanego przez domowników.

Jeśli nasza kuchnia jest mała, ciasna, niewymiarowa, nie da się zrezygnować z którejkolwiek z szafek, nie ma również możliwości zabudowania zmywarki, a jednak urządzenie to staje się potrzebne, kompaktowe odpowiedniki będą spełniać nasze oczekiwania. Zarówno pod względem parametrów, wygody użytkowania oraz estetyki, wpisują się w potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Są ponadto doskonałą propozycją dla osób starszych, które liczą na maksymalnie komfortowy dostęp, korzystając ze zmywarki ustawionej na kuchennym blacie.

Dodaj ogłoszenie