Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znów przybyło milionerów w Świętokrzyskiem! Kim są i gdzie mieszkają?

Marzena Smoręda
Freeimages.com
O 17 wzrosła w regionie liczba podatników, którzy w 2016 roku zarobili fortunę. Kim oni są i gdzie mieszkają?

Świętokrzyskie urzędy skarbowe wstępnie zestawiły dochody podatników, którzy złożyli do nich swoje zeznania PIT za 2016 rok. Wynika z nich, że kolejny raz wzrosła w naszym regionie liczba osób, które w ubiegłym roku zarobiły ponad milion złotych - jest ich 454.

Najwięcej milionerów mamy w Kielcach i powiecie kieleckim, rozliczają się oni w dwóch kieleckich urzędach skarbowych i jest ich łącznie 247. Dalej są powiaty starachowicki – 32, buski - 30 i ostrowiecki - 29 osób. Najmniej milionerów mieszka w powiatach kazimierskim - 3, włoszczowskim – 9 i pińczowskim – 10.

Gdzie najwięcej, gdzie najmniej?

W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba najbardziej wzrosła w Kielcach i powiecie kieleckim - o 10, w powiecie jędrzejowskim - o 5 i sandomierskim i włoszczowskim - po 3 osoby. Aż 8 milionerów mniej w porównaniu do zeznań podatkowych z 2015 roku zanotowano w powiecie staszowskim, a 4 mniej w powiecie ostrowieckim.

OGLĄDAJ: WIADOMOŚCI ECHA DNIA NA TEN TEMAT

Kto tyle zarabia?

Jak można zarobić taką fortunę? Przede wszystkim prowadząc działalność gospodarczą i płacący podatek liniowy. Takich przedsiębiorców, których PIT-y 36L pokazały dochód w wysokości przynajmniej 1 miliona złotych jest według wstępnych szacunków 352, jednak o trzech mniej niż w poprzednim roku. 60 milionerów pokazały PIT-y 28, które wypełniają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby osiągające przychody z najmu, podnajmu czy dzierżawy i płaca podatek ryczałtowy. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba wzrosła o 14 osób.

Milionerów mamy też, co bardzo ciekawe, wśród mieszkańców naszego regionu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło, a takżewśród podatników uzyskujących przychody z tytułu pobierania emerytur i rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, wypełniających PIT 37. W rozliczeniach za 2016 rok jest ich u nas 20 osób, o 5 więcej niż przed rokiem.

Jedenastu milionerów wypełniło PIT 38, ponieważ osiągało w 2016 roku dochody ze sprzedaży papierów wartościowych - akcji, obligacji lub pochodnych instrumentów finansowych. Ich liczba nie uległa zmianie w porównaniu do poprzedniego zestawienia.

Są też milionerzy w grupie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub działy specjalne produkcji rolnej oraz podatnicy mający przychody z najmu, opodatkowane według skali podatkowej czy przychody ze źródeł położonych za granicą, wypełniający w 2016 roku PIT 36. Ich w tym zestawieniu jest niezmiennie od poprzedniego roku 10 osób.

Jeden podatnik-milioner w Świętokrzyskiem wypełnił PIT 39, w którym rozliczamy dochody ze sprzedaży nieruchomości, które były nabyte lub wybudowane w latach 2010-2016. To pierwszy taki przypadek w historii notowanej przez nasze urzędy skarbowe.

Obraz naszej gospodarki

Liczbę milionerów, znakomicie pokazuje kondycję świętokrzyskiej gospodarki. Bieżącą sytuacje skomentował dla Echa Dnia Andrzej Mochoń, prezes targów Kielce i wiceprezes Zarządu Business Centre Club oraz kanclerz Loży Świętokrzyskiej: - Bardzo cieszę się z faktu, że w regionie świętokrzyskim przybywa milionerów, chociaż chyba nie znam osobiście żadnego z nich. Uważam jednak, że jest to pozytywne dla naszej gospodarki zjawisko. Cieszy też fakt, że generalnie rośnie średnia wysokość zarobków. Może jeszcze nie tak szybko, jakbyśmy chcieli, ale płace wzrastają i towarzyszy temu wzrost liczby milionerów, co pewnie ma mocny związek. Gorzej byłoby gdyby trend był odwrotny. To jest ok, jeśli można legalnie zarobić w naszym regionie spore pieniądze. To pokazuje dobrą, coraz lepszą kondycję firm oraz trafione inwestycje. Ja wszystkim tym osobom gratuluję i przyklaskuję, bo trzeba się sporo napracować, żeby takie fortuny zarobić. Życzyć można sobie, żeby co roku z urzędów skarbowych płynęły takie optymistyczne informacje dla regionu świętokrzyskiego - powiedział Andrzej Mochoń.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znów przybyło milionerów w Świętokrzyskiem! Kim są i gdzie mieszkają? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia