Nasza Loteria

Znowu wyższe ceny

Marzena SMORĘDA [email protected]
W lipcu więcej niż w czerwcu trzeba było też zapłacić za sery i jaja - po 0,6 procent
W lipcu więcej niż w czerwcu trzeba było też zapłacić za sery i jaja - po 0,6 procent
Droższe są mięso, nabiał, kawa, soki. Rekordy biją ceny paliw. Chociaż nieznacznie staniały warzywa, cukier i mąka, a na ubranie też wydamy trochę mniej, i tak nie zaoszczędzimy, bo wzrosły ceny energii i utrzymanie mieszkania. Słowem – drożyzna szaleje!

Tradycyjnie miesiące letnie są tańsze dla gospodarstw domowych w Polsce. To przecież sezon na warzywa i owoce, a także wyprzedaże garderoby. Tak samo jest i w tym roku. Potaniały więc nieznacznie żywność i odzież, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem wszystko i tak kosztuje sporo drożej. O ponad 4 procent!

 

Obniżki tylko sezonowe

 

Na niższe ceny żywności wpływ miały głównie tanie o tej porze roku warzywa. W porównaniu do czerwca ich ceny spadły o ponad 17 procent. O ponad 4 procent staniał też cukier, nieznacznie spadły ceny mąki, która od ubiegłego lata jest i tak droga, więc konsumenci nawet tego nie odczują.

 

W lipcu zaczęła się wyprzedaż kolekcji sezonowej, więc taniało obuwie - o 3 procent i odzież – o 2 procent.

Wyższe niż przed miesiącem były natomiast ceny tłuszczów roślinnych i masła, po 0,8 procent. Więcej niż w czerwcu trzeba było też zapłacić za sery i jaja - po 0,6 procent, mięso wieprzowe i wołowe. Podrożały także ryby i mleko - po 0,4 procent. Podrożały woda mineralna, kawa – o 1,9 procent, nieznacznie soki i herbata.

Palacze znów więcej płacili za papierosy - w porównaniu do czerwca o 0,9 procent. Droższy też był alkohol.

Coraz więcej kosztuje utrzymanie mieszkania. O 0,5 procent wzrosły czynsze, opłaty za usługi kanalizacyjne o 1,3 procent, woda o 1 procent i wywóz śmieci o 0,3 procent. Energia też była droższa niż w czerwcu, przeciętnie o 0,8 procent. Od lipca obowiązują nowe taryfy, spowodowało to, że łączna opłata za gaz ziemny była wyższa niż w poprzednim miesiącu o 3,4 procent. Więcej niż w czerwcu kosztował też opał - o 0,8 procent i energia cieplna - o 0,5 procent.

 

Kolejny miesiąc rosły też opłaty związane ze zdrowiem. Drożej było w aptekach, u lekarza - o 0,3 procent, a także u dentysty - o 0,2 procent.

Towar luksusowy?

 

W lipcu zdrożała rekreacja i kultura. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne podniósł także ceny usług turystycznych. Za zorganizowane wyjazdy za granicę płaciliśmy o 6,8 procent więcej, a w kraju – o 1,8 procent. Więcej niż przed miesiącem kosztowały książki szkolne - o 1,9 procent, a także gazety i czasopisma - o 0,9 procent.

Nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach. Zakwaterowane podrożało o 1,2 procent.

Higiena osobista też powoli staje się luksusem. Szampony, mydło, proszki też systematycznie drożeją, w lipcu o 0,3 procent. Drożej było też u fryzjera i kosmetyczki - o 0,1 procent.

 

Ekspert wyjaśnia

 

Dlaczego ceny idą w górę, zapytaliśmy ekonomistę.

- Zarówno lipcowe obniżki, jak i podwyżki cen artykułów i usług konsumpcyjnych można tłumaczyć sezonowością w gospodarce. Tak już bowiem jest, że popyt reguluje wysokość ceny. Im jest większy, tym bardziej ceny rosną. Widać to chociażby na przykładzie usług turystycznych. Spadek cen może wywołać z kolei duża podaż na rynku i tym tłumaczyć można między innymi niskie ceny warzyw. Niektóre wzrosty to efekt realizacji założeń na bieżący rok, jak na przykład wzrost opłat za gaz. Ale głównych przyczyn podwyżek należy upatrywać w rosnących cenach paliw i osłabieniu złotówki w stosunku do innych walut. Powoduje to bowiem, że importerzy muszą podwyższać ceny towarów sprowadzanych z zagranicy – wyjaśnia Aleksandra Pisarska, ekonomista.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia