Znowu wzrosły ceny. W sklepach szaleje drożyzna

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kolejny miesiąc rosły ceny podstawowych artykułów żywnościowych. W marcu w sklepach płaciliśmy za jedzenie średnio o pół procenta drożej.
Kolejny miesiąc rosły ceny podstawowych artykułów żywnościowych. W marcu w sklepach płaciliśmy za jedzenie średnio o pół procenta drożej.
Droższe są warzywa, jaja, mleko, sery i drób. Nadal drożeją ryż, herbata, kawa. Niewiele tańsze są tylko owoce i napoje alkoholowe. Ostatni komunikat Głównego Urzędu Statystycznego mówi jasno – ceny żywności nadal rosną.

W pierwszym kwartale bieżącego roku w stosunku do ostatniego kwartału 2011 roku ceny produktów i usług konsumpcyjnych wzrosły aż o 1,7 procent. W porównaniu do lutego o 0,5 procenta. Jeszcze gorzej wypada porównanie obecnych cen z tymi sprzed siedmiu lat - w marcu 2012 roku w stosunku do marca 2006 roku za towary i usługi konsumpcyjne płacimy w sklepach o 23,2 procent więcej! To nieunikniony efekt spirali wzrostu cen paliw i energii.

Przeczytaj też: Wybieramy najlepsze inwestycje 2011 roku w regionie świętokrzyskim.

REKORD JAJ

W marcu najbardziej podrożały warzywa, o 4 procent, oraz mleko i sery. Spektakularną podwyżkę cen odnotowały jaja. Ich ceny wzrosły aż o 25,7 procenta. O pół procenta zdrożej w porównaniu z lutym płaciliśmy za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne. Ceny mleka zanotowały 0,4-procentowy skok. Od początku tego roku drożeje ryż. W ubiegłym miesiącu należało za niego zapłacić o 1,4 procent więcej niż w lutym.

Więcej, o 0,8 procent, niż zimą konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz mięso, przeciętnie o 0,4 procent, w tym za drób – o 1,4 procent, a za mięso wołowe o 0,9 procent.

Niższe niż przed miesiącem o 0,8 procent były w sklepach ceny owoców. Marzec bieżącego roku był kolejnym miesiącem, w którym rosły ceny cen napojów bezalkoholowych, na przykład herbaty o 0,7 procent, wód mineralnych o 0,6 procent, a kawy i soków po 0,4 procent. Niewiele potaniały napoje alkoholowe - o 0,1 procent.

WINNA TEŻ POGODA

Z prognoz ekspertów wynika, że to nie koniec podwyżek.

- Na wzrosty cen produktów spożywczych oprócz drożejącej benzyny i energii ma wpływ także pogoda, która ostatnimi laty rolników nie rozpieszcza. Tegoroczne tęgie mrozy też odczujemy w portfelu, bo w województwie świętokrzyskim straty w uprawach zbóż sięgają 10-15 procent, ale w centralnej i północno-zachodniej Polsce zniszczeniu uległo 30-40 procent upraw - mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. – Zboża będzie mniej i prawdopodobnie przełoży się to na ceny mąki i oleju – dodaje.

Przeczytaj też: Seksowna reklama świętokrzyskiej firmy.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie