Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu wzrosły ceny. W sklepach szaleje drożyzna

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kolejny miesiąc rosły ceny podstawowych artykułów żywnościowych. W marcu w sklepach płaciliśmy za jedzenie średnio o pół procenta drożej.
Kolejny miesiąc rosły ceny podstawowych artykułów żywnościowych. W marcu w sklepach płaciliśmy za jedzenie średnio o pół procenta drożej.
Droższe są warzywa, jaja, mleko, sery i drób. Nadal drożeją ryż, herbata, kawa. Niewiele tańsze są tylko owoce i napoje alkoholowe. Ostatni komunikat Głównego Urzędu Statystycznego mówi jasno – ceny żywności nadal rosną.

W pierwszym kwartale bieżącego roku w stosunku do ostatniego kwartału 2011 roku ceny produktów i usług konsumpcyjnych wzrosły aż o 1,7 procent. W porównaniu do lutego o 0,5 procenta. Jeszcze gorzej wypada porównanie obecnych cen z tymi sprzed siedmiu lat - w marcu 2012 roku w stosunku do marca 2006 roku za towary i usługi konsumpcyjne płacimy w sklepach o 23,2 procent więcej! To nieunikniony efekt spirali wzrostu cen paliw i energii.

Przeczytaj też: Wybieramy najlepsze inwestycje 2011 roku w regionie świętokrzyskim.

REKORD JAJ

W marcu najbardziej podrożały warzywa, o 4 procent, oraz mleko i sery. Spektakularną podwyżkę cen odnotowały jaja. Ich ceny wzrosły aż o 25,7 procenta. O pół procenta zdrożej w porównaniu z lutym płaciliśmy za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne. Ceny mleka zanotowały 0,4-procentowy skok. Od początku tego roku drożeje ryż. W ubiegłym miesiącu należało za niego zapłacić o 1,4 procent więcej niż w lutym.

Więcej, o 0,8 procent, niż zimą konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz mięso, przeciętnie o 0,4 procent, w tym za drób – o 1,4 procent, a za mięso wołowe o 0,9 procent.

Niższe niż przed miesiącem o 0,8 procent były w sklepach ceny owoców. Marzec bieżącego roku był kolejnym miesiącem, w którym rosły ceny cen napojów bezalkoholowych, na przykład herbaty o 0,7 procent, wód mineralnych o 0,6 procent, a kawy i soków po 0,4 procent. Niewiele potaniały napoje alkoholowe - o 0,1 procent.

WINNA TEŻ POGODA

Z prognoz ekspertów wynika, że to nie koniec podwyżek.

- Na wzrosty cen produktów spożywczych oprócz drożejącej benzyny i energii ma wpływ także pogoda, która ostatnimi laty rolników nie rozpieszcza. Tegoroczne tęgie mrozy też odczujemy w portfelu, bo w województwie świętokrzyskim straty w uprawach zbóż sięgają 10-15 procent, ale w centralnej i północno-zachodniej Polsce zniszczeniu uległo 30-40 procent upraw - mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. – Zboża będzie mniej i prawdopodobnie przełoży się to na ceny mąki i oleju – dodaje.

Przeczytaj też: Seksowna reklama świętokrzyskiej firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia