MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz aktualny raport – gdzie w Świetokrzyskiem powstają nowe wielkie obiekty handlowe

Marzena SMORĘDA
Zobacz aktualny raport – gdzie w Świetokrzyskiem powstają nowe wielkie obiekty handlowe   Tak będzie wyglądało ogromne centrum handlowe Rank Progress, które ma powstać w Miedzianej Górze.
Zobacz aktualny raport – gdzie w Świetokrzyskiem powstają nowe wielkie obiekty handlowe Tak będzie wyglądało ogromne centrum handlowe Rank Progress, które ma powstać w Miedzianej Górze.
Kryzys nie studzi apetytu na galerie handlowe, ale modyfikuje plany inwestorów. Klienci wciąż chcą w nich kupować. Przedstawiamy zamierzenia na najbliższy czas

Trwa moda na ogromne centra zakupowe i galerie handlowe. Mimo kryzysu, wciąż jest na nie ogromne zapotrzebowanie, chociaż deweloperzy nieco zwolnili tempo i modyfikują swoje plany. W naszym regionie w planach i realizacji także są kolejne powierzchnie handlowe.

W tej chwili w województwie świętokrzyskim trwa budowa kolejnych galerii handlowych. W planach są inwestycje nie tylko w stolicy regionu, ale i w miastach powiatowych.

W KIELCACH I OKOLICACH

Koło hali Makro przy ulicy Transportowców w Kielcach jest szykowany teren pod budowę kolejnej galerii handlowej i olbrzymiego obiektu z różnymi usługami. Jest to działka o powierzchni około 2,5 hektara. - Dla tego terenu należącego do prywatnej osoby przygotowaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bo bez niego taka zabudowa jest niemożliwa – przypomina Magdalena Serbian z Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach. – Działka została podzielona na dwie części. Pod handel wielkopowierzchniowy przeznaczamy 1,3 hektara. Mogą tu powstać budynki o wysokości do 14 metrów dwu- i trzykondygnacyjne oraz parkingi dla samochodów i rowerów. Na pozostałej części planujemy różnorodne  usługi z wyjątkiem stacji benzynowej. Mogą powstać hotele i inne obiekty związane z turystyką, rekreacją, komunikacja, transportem, restauracje, przychodnie czy biura.

Galeria Plaza. Ciągle niezrealizowane są plany Plaza Centers Poland, która nosi się od kilku lat z zamiarem zbudowania w Kielcach kolejnej ogromnej galerii handlowej. Galeria Plaza, trzeci w Kielcach ogromny pod względem powierzchni obiekt handlowo-rozrywkowy, miałby stanąć w narożniku ulic Jesionowej i Zagnańskiej. Koncern Plaza Centers w 2008 roku za niespełna 20 milionów złotych kupił działkę od Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach. Planuje zbudować tam centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych oraz parking na 1200 aut. Według planów inwestycja miała kosztować 90 milionów euro i zakończyć się w... 2012 roku. Plany zostały jednak zweryfikowane i obecny termin ich realizacji przewidziany jest na 2015 lub 2016 roku. Na stronach internetowych koncernu ma status przedsięwzięcia „na etapie planowania”.

Przy dworcu PKS. Nowy właściciel PKS Kielce chce wybudować na terenie dworca i wokół niego galerię handlową. Tą inicjatywę blokuje jednak miasto, nie godząc się na plan zagospodarowania tego terenu zgodny z pomysłem inwestora. W czwartek radni zgodzili się, żeby plan zagospodarowania uwzględniał mała galerię na tyłach dworca, sam „spodek” dworca pozostał nienaruszony.

Centrum Piekarni Pod Telegrafem. Kolejne centrum handlowe ma powstać już wkrótce przy ulicy Ściennego przy drodze 73. Piekarnia Pod Telegrafem ma wybudować tam nowoczesne centrum handlowe. Obiekt ma mieć sześć tysięcy metrów kwadratowych i duży parking. Galeria będzie nowoczesnym miejscem zakupów nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także podróżujących trasą S73 w kierunku Tarnowa.

Centrum na Ślichowicach. Na działce o powierzchni około 2,4 hektara przy ulicy Szajnowicza-Iwanowa w osiedlu Ślichowice ma powstać centrum handlowe, w którym znajdzie się między innymi market budowlany i spożywczy.

Dwie mniejsze galerie handlowe powstaną prawdopodobnie na ulicy 1 Maja w Kielcach – jedna przy kościele Świętego Krzyża, druga już na osiedlu Herby, niedaleko Urzędu Miasta.

Galeria w Miedzianej Górze. Wśród planowanych centrów handlowych, których budowa ma rozpocząć się w niedługim czasie, są inwestycje w Miedzianej Górze koło Kielc, gdzie na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S74 i S7 ma powstać inwestycja o powierzchni 116 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestor – spółka Rank Progres deklaruje, że w nowym centrum handlowym zrobimy zakupy już 2015 roku. - Makroregionalne centrum handlowe w Kielcach zostanie wybudowane w obrębie węzła Kostomłoty Kielce w ciągu drogi S7. Obiekt zajmie powierzchnię 77 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie spółka ma zabezpieczony teren – uchwalony jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Równolegle trwają prace związane z wyborem pracowni architektonicznej. Jednocześnie dynamicznie rozwija się proces komercjalizacji. Po 3. Forum Rank Progress, organizowanym w maju bieżącego roku, odnotowujemy duże zainteresowanie najemców tą inwestycją. Przewidujemy, że znajdą się tam: hipermarket spożywczy, market typu Dom i Ogród, market meblowy, retail park oraz galeria handlowa. Dla klientów przygotowany zostanie również parking na ponad 7600 miejsc. Planowana data otwarcia to II kwartał 2015 roku – informuje Łukasz Gruszczyński, dyrektor marketingu spółki Rank Progress.

W REGIONIE

Galeria Skarżysko. Między ulicą Południową a krajową drogą numer 7 ma powstać ogromna galeria handlowa. Centrum handlowe według planów ma mieć około 18 tysięcy metrów powierzchni użytkowej. Jednak na razie ta inwestycja została odłożona na lepsze czasy. Ogromny obiekt ma wybudować firma Rank Progress.

Galeria Sandomierz. Galeria handlowa w Sandomierzu, jedna z największych w regionie miała powstać do końca 2013 roku. Prace przy budowie zaczęły się, ale postępują bardzo powoli. Nie wiadomo więc czy termin zostanie dotrzymany. Galeria ma mieć powierzchnię około 12 tysięcy metrów kwadratowych i po oddaniu do użytku będzie jedną z największych w regionie. Buduje ją spółka Wodrol z Lublina u zbiegu ulic Słowackiego i Armii Krajowej. Ma mieć dwa poziomy, każdy o powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych i duży parking podziemny. Znajdować się w niej będzie około 30 lokali handlowych, między innymi supermarket spożywczy, sklep ze sprzętem RTV i AGD, lokale gastronomiczne.

Galeria Ostrowiec. Galeria Ostrowiec ma zostać rozbudowana. Na razie jednak budowa nie ruszyła. Obiekt po rozbudowie ma mieć o ponad 70 punktów handlowych więcej, część rozrywkową i kino z kilkoma salami. Właściciel chce w ciągu półtora roku powiększyć powierzchnię galerii o przestrzeń obecnego parkingu przy ulicy Mickiewicza. Ma mieć 700 miejsc parkingowych.

Galeria Kamienna w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ma powstać przy alei 3 Maja. Inwestorem jest firma Publima. Obiekt ma stanąć w ciągu dwóch lat. Oprócz sklepów jest ram zaplanowane Planetarium.

Galeria Galardia w Starachowicach. Wiosną tego roku ruszyła budowa Galerii Galardia na tak zwanych Łąkach przy ulicy Iłżeckiej w Starachowicach. Otwarta zostanie jesienią 2014 roku. Znajdą się tu cztery kina, hipermarket Tesco, pasaż handlowy z 35 sklepami. W galerii znajdzie się Multipleks składający się z czterech sal kinowych na 600 widzów będzie prowadzony przez Helios. Sporą część powierzchni galerii – aż 6200 metrów kwadratowych zajmie hipermarket Tesco Extra. W centrum będzie też pasaż handlowy o powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych, w którym znajdzie się 35 sklepów. Do dyspozycji klientów będzie 4756 miejsc parkingowych.Galerię Galardia wybudują wspólnie firmy NBGI Private Equity i Balmain Asset Management. Budowa galerii w Starachowicach ma kosztować 25 milionów euro.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia