Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej spotkali się z pracownikami kieleckiej firmy Formaster Group. Zachęcali do służby w wojsku

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (28 zdjęć)
Kto może wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jak wygląda szkolenie? Czym podczas swojej służby zajmują się terytorialsi? Na te i wiele innych pytań odpowiadali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podczas spotkania z pracownikami kieleckiej firmy Formaster Group będącej właścicielem marki Dafi.

Żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej do siedziby Formaster Group w podkieleckiej Bilczy przyjechali wojskową ciężarówką oraz quadem. Wszyscy byli w mundurach. Mieli też ze sobą karabiny oraz… prezentację multimedialną dotyczącą funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W spotkaniu z terytorialsami uczestniczyło ponad 20 pracowników.

- Jesteśmy piątym najmłodszym rodzajem Sił Zbrojnych. Jest nas prawie tysiąc osób. To żołnierze zawodowi i terytorialnej służby wojskowej. Szkolimy się w dwóch obszarach: pokoju i wojny. Jeśli chodzi o czas pokoju, naszym głównym zadaniem jest wspieranie i pomoc lokalnej społeczności. W takich sytuacjach jak klęska żywiołowa czy wypadek masowy pojawiamy się my, bo jesteśmy świetnie wyszkoleni pod względem medycznym, jest nas dużo, jesteśmy dyspozycyjni. Jesteśmy w stanie szybko dotrzeć w każdy rejon województwa. Przetarciem szlaków była dla nas akcja powodziowa w powiecie sandomierskim. Żołnierze zabezpieczali wały powodziowe i pomagali ludności – mówił podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Drugi obszar to czas wojny. Nasze główne zadanie to wspieranie wojsk operacyjnych. Działamy w obszarze województwa. Świetnie znamy teren, miejsca łatwe i trudne do pokonania, posiadamy profesjonalnie przygotowanych żołnierzy do prowadzenia rozpoznania i w tych aspektach wspieramy wojska operacyjne –wyjaśniał ppłk Piotr Gadomski.

Jak zaznaczył, Brygada pełną zdolność do działania osiągnie w 2021 roku. – Docelowo, w województwie świętokrzyskim planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty. Oznacza to, że w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służyć będzie około 2500 żołnierzy – powiedział podpułkownik Gadomski.

Podczas spotkania z pracownikami Formaster Group żołnierze opowiadali o tym, jakie należy spełniać warunki, by wstąpić w szeregi WOT. Mówili także o procesie rekrutacji, systemie szkolenia i przebiegu służby, a także korzyściach wynikających z przynależności do Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Mam nadzieję niedługo powitać państwa w naszych szeregach – powiedział podpułkownik Adam Mirosław dowódca 101 blp. 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- To spotkane jest kolejną inicjatywą naszej grupy kapitałowej razem ze świętokrzyskimi terytorialsami. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie przynajmniej część naszych pracowników zasili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla nas jest to sposób na wspieranie lokalnej społeczności, w tym przypadku w razie takich kataklizmów jak powódź. Mamy nadzieję, że tego typu aktywnością zainspirujemy również innych przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – powiedział Maciej Bursztein, członek zarządu i dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group, właściciela marki Dafi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


Dodaj ogłoszenie