Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczyciela. Jakie zasady obowiązują pedagogów? Zmiany, o których warto wiedzieć

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauczyciele będą mogli uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Wyjaśniamy na jakich zasadach.
Nauczyciele będą mogli uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Wyjaśniamy na jakich zasadach. 123 RF/ zdjęcie seryjne
W związku ze zmianami w kodeksie pracy, które wejdą w życie w 2023 roku, nauczyciele będą mogli korzystać ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, a więc w przypadku sytuacji nagłych takich jak choroba czy wypadek. Na jakich zasadach obowiązywać będą one nauczycieli, a na jakich innych pracowników oświaty? Kiedy można wziąć zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Przedstawiamy najważniejsze informacje o zmianach.

Spis treści

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Zasady dla nauczycieli i pracowników szkoły

Unijna dyrektywa work-life balance wymusza na państwach członkowskich wprowadzenie szeregu zmian w przepisach regulujących prawa i obowiązki pracowników. Na reformy w zakresie zwolnień od pracy z powodu siły wyższej mogą liczyć pedagodzy. Co to w praktyce dla nich oznacza? Nauczyciele zyskają możliwość nowego zwolnienia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego.

Osoby, które zatrudnione są w oparciu o Kartę nauczyciela, będą mogły wykorzystać wolne jedynie w dniach, a nie w godzinach. Z kolei inni pracownicy sami zdecydują, czy chcą podzielić zwolnienie na godziny, czy wykorzystać je w dniach roboczych. Wszystkie osoby, które nie pracują w pełnym wymiarze godzin, mogą liczyć na to, że zwolnienie z powodu siły wyższej będzie ustalane wprost proporcjonalnie do wymiaru czasu ich pracy. Trzeba też pamiętać, że niepełną godzinę zaokrągla się w górę.

Kiedy nauczyciel może uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej?

W ustawie nie ma jasnych ram, które określałyby, kiedy nauczyciel może uzyskać urlop z powodu siły wyższej. Chodzi tutaj jednak o wystąpienie okoliczności, wymagających jego obecności w innym miejscu. Zgodnie z orzecznictwem sądów zawartym w kodeksie pracy siła wyższa to „zdarzenie, które jest zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia i któremu nie można było zapobiec”. Z kolei w projekcie ustawy przytacza się pilne sprawy rodzinne, takie jak choroba lub wypadek.

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika – czytamy w dokumencie.

Wynagrodzenie nauczyciela na urlopie z powodu siły wyższej

Ile zarobi nauczycieli, który zdecyduje się wziąć zwolnienie z powodu siły wyższej? Zgodnie z projektem ustawy pracownikowi przysługuje prawo do pensji wynoszącej połowę wynagrodzenia.

Wniosek o urlop od pracy z powodu siły wyższej

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej udzielane jest w przypadkach nagłych. Nauczyciel może jednak zastanawiać się, kiedy dokładnie musi je złożyć, by wolne zostało mu przyznane. Okazuje się, że dyrektor ma obowiązek udzielić takie zwolnienia na wniosek pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Praca nauczyciela a unijna dyrektywa work-life balance

Z uwagi na to, że nauczycieli obowiązuje Karta nauczyciela, część zmian zawartych w unijnej dyrektywie work-life balance ich nie dotyczy. Oprócz zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej obejmują ich także zmiany, które mają na celu zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

W związku z tym nauczyciele mogą liczyć na: zwiększenie liczby dni opieki nad dziećmi (z 2 do 5), wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz zwiększenie zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego. Nie obowiązuje ich z kolei zapis dotyczący elastycznego czasu pracy. Tę kwestię reguluje Karta nauczyciela, w której określona jest wysokość pensum (obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć).

Nie wiadomo jeszcze, kiedy powyższe przepisy wejdą w życie. 9 lutego 2023 roku dokument ten trafił do Senatu i czeka na rozpatrzenie.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji