MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowy wyrywacz do chwastów masz w kuchni. Sprawdź, po co mi widelec w ogrodzie i do czego jeszcze się przyda

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zwykły kuchenny widelec może zastąpić wyrywacz do chwastów wszędzie tam, gdzie nie ma miejsce na typowe narzędzie.
Zwykły kuchenny widelec może zastąpić wyrywacz do chwastów wszędzie tam, gdzie nie ma miejsce na typowe narzędzie. Katarzyna Laszczak
Wyrywacz do chwastów to przydatne narzędzie, ale jest pewien sprzęt, który masz w domu i sprawdzi się w tej roli znakomicie. To zwykły… widelec, a zrobisz nim znacznie więcej pożytecznych rzeczy. Sprawdź, jak wykorzystać widelec jako wyrywacz do chwastów i do czego jeszcze się przyda w ogrodzie.

Spis treści

Wyrywacz do chwastów

Profesjonalne wyrywacze do chwastów oferuje wiele sklepów i jeśli nie lubisz plewić ręcznie, warto się w taki sprzęt zaopatrzyć. Mają one różną postać. Najprostsze to wydłużona, wąska łopatka (znana też jako wycinacz do chwastów). Są też bardziej zaawansowane urządzenia, które umożliwiają skuteczne usuwanie chwastów o głębokich korzeniach. Specjalne pazurki wbijają się w ziemię, dzięki odpowiedniej dźwigni mocno chwytają korzenie rośliny i wyciągają na powierzchnię. Trzonek sprawia, że nawet nie trzeba się schylać. Sprawdzają się m.in. do usuwania chwastów z trawnika. Są też różne widełki i pazurki, które ułatwiają plewienie grządek. Z tych narzędzi zdecydowanie warto korzystać, ale jest jeszcze jedno, które od lat wykorzystuję jako wyrywacz chwastów. To zwykły kuchenny widelec.

Polecamy też: Ocet na chwasty. Sprawdź, jak zrobić oprysk i na co zwrócić uwagę

Widelec jako wyrywacz do chwastów

Oczywiście kuchenny widelec nie poradzi sobie z mocnymi chwastami, szczególnie o długich, palowych korzeniach, jak np. mniszek lekarski. Nie wyrwiesz też nim perzu itp. mocnych roślin. Ale dla mnie jest idealny do „plewienia precyzyjnego” – wszędzie tam, gdzie rośliny rosną dość gęsto i jest zbyt mało miejsca na użycie klasycznych pazurków, albo innych większych narzędzi. U mnie widelec jako wyrywacz chwastów sprawdza się na rabatach z bylinami, które są już ładnie rozrośnięte, ale i tak, jakaś niepożądana roślina się wciśnie. Jest też idealny przy plewieniu drobnych roślin skalniakowych, przydaje się też do doraźnego usuwania chwastów ze spulchnionej ziemi w warzywniku.

Te chwasty wyrwiesz widelcem

Widelec przydaje się szczególnie do wyrywania niedużych kępek trawy, zbyt rozrośniętej poziomkówki indyjskiej, ziarnopłonu, pięciornika rozłogowego czy wilczomlecza obrotnego. Słowem tych wszystkich chwastów, które tworzą korzeniące się rozłogi, i chcesz je podważyć w miejscu, gdzie zaczynają wrastać w ziemię, albo mają niezbyt głębokie, wiązkowe korzenie. Oczywiście taki sprzęt sprawdzi się tylko, jeśli plewisz w miarę regularnie i chodzi o usunięcie młodych i niezbyt licznych chwastów.
U mnie najlepiej sprawdzają się stare stalowe widelce o mocnych, niezbyt długich zębach. Oczywiście do zastosowań ogrodniczych przeznacz osobne sztućce – np. jakieś pozostałości kompletów, z których reszta przepadła nie wiadomo gdzie.

Do czego jeszcze przyda się widelec w ogrodzie?

Zwykły, kuchenny widelec przydaje mi się też przy pikowaniu roślin, kiedy muszę delikatnie wyjąć siewki i podzielić je. A już zupełnie niezastąpiony jest do obierania porzeczek z łodyżek. Sprawdź, jak łatwo obrać porzeczki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowy wyrywacz do chwastów masz w kuchni. Sprawdź, po co mi widelec w ogrodzie i do czego jeszcze się przyda - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie