Dziewięć finałów i dyskwalifikacja polskich gwiazd podczas zawodów PŚ w Szeged!

Łukasz Konstanty
Jakub Stepun i Przemysław Korsak wystąpią w finale zawodów PŚ w Szeged.
Jakub Stepun i Przemysław Korsak wystąpią w finale zawodów PŚ w Szeged. Fot. PAP/EPA/Tamas Kovacs
Dziewięć polskich osad awansowało do finału podczas przedpołudniowej sesji pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. O podium powalczą m.in. dwie kobiece czwórki na dystansie 500 m.

Udany początek regat w Szeged

Początek regat był dość udany dla Biało-Czerwonych. Od mocnego uderzenia rozpoczęły kajakarki - mistrzynie świata z 2022 roku w czwórce na 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto, Adrianna Kąkol) wyraźnie wygrały swój przedbieg i bezpośrednio awansowały do finału. Nieco dłuższą drogę do najlepszej dziewiątki zawodów miała druga, znacznie "młodsza" osada K4 w składzie: Martyna Klatt, Sandra Olszewska, Julia Olszewska, Helena Wiśniewska. Polki były dopiero piąte w wyścigu eliminacyjnym, ale w półfinale stanęły na wysokości zadania i finiszowały na pierwszym miejscu wygrywając z Serbkami i Węgierkami.

W finale jedynek na 1000 m wystąpi także Justyna Iskrzycka. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio wygrała bieg półfinałowy.

Rozczarowane mogą czuć się natomiast kanadyjkarki rywalizujące w olimpijskiej konkurencji C2 500 m. Magda Stanny i Patrycja Mendelska odpadły w eliminacjach zajmując ostatnie miejsce, z kolei duet Sylwia Szczerbińska, Julia Walczak uplasował się na szóstej pozycji i także zakończył rywalizację w tej konkurencji.

Trener kadry kanadyjkarzy Marek Ploch w Szegedzie wystawił także dwie męskie dwójki na 500 m. Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński, którym nie udało się zakwalifikować na igrzyska (w środę zajęli drugą lokatę w finale kontynentalnych regat w Szegedzie) wygrali wyścig eliminacyjny, co dało im automatyczny udział w finale. Druga załoga – Kacper Sieradzan, Adrian Kłos – była piąta w półfinale i w sobotę wystąpi tylko w finale B.

Dyskwalifikacja Polek w Szeged

W popołudniowej części zmagań dobrze spisał się Oleksii Koliadych, który wygrał wyścig eliminacyjny w konkurencji C1 200 m i awansował do finału. W tym samym wyścigu siódmą lokatę zajął Juliusz Kitewski (ostatecznie wystąpi w finale B).

W konkurencji K-2 500 metrów drugą lokatę w wyścigu eliminacyjnym zajęły Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk. co oznaczało, że Polki musiały wystąpić w półfinale. W nim nasza dwójka okazała się w swoim wyścigu bezkonkurencyjna, dzięki czemu wywalczyła przepustkę do finału. O podium nie powalczą z kolei nasze wielkie faworytki - Wiśniewska i Klatt, które zostały zdyskwalifikowane (dwukrotny falstart).

Awans do finału (poprzez półfinały) wywalczyli także Sławomir Witczak (K1 500 m), Jakub Stepun i Przemysław Korsak (K2 500 m), a także Dominika Putto (K1 200 m). W finale B wystąpi Julia Olszewska (K1 200 m), zaś w finale C popłyną Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński (K2 500 m). Na wyścigach eliminacyjnych występ zakończył Łukasz Witkowski (C1 500 m), a w półfinale Juliusz Kitewski (C1 200 m).

Pierwsze finały zaplanowano na sobotę, na godz. 10, zawody PŚ potrwają do niedzieli.