Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dworca PKS w Radomiu będzie wystawiony na sprzedaż. Jego utrzymanie za dużo kosztuje

mk
Budynek dworca autobusowego przy ulicy Beliny - Prażmowskiego w Radomiu będzie wystawiony na sprzedaż.
Budynek dworca autobusowego przy ulicy Beliny - Prażmowskiego w Radomiu będzie wystawiony na sprzedaż. Tadeusz Klocek
Budynek dworca PKS w Radomiu będzie wystawiony na sprzedaż jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Pasażerowie mogą jednak spać spokojnie, nie dotyczy to wiat przystankowych i stanowisk, z których korzystają przewoźnicy.

Procedurę sprzedaży prowadzą Polskie Koleje Państwowe, ponieważ Państwowa Komunikacja Samochodowa w Radomiu nie jest jedynym właścicielem budynku.

Wspólna budowa dworca autobusowego

- PKP S.A. zostały współwłaścicielem dworca autobusowego w Radomiu w wyniku działań inwestycyjnych prowadzonych w latach 1993-1999. Wówczas Przedsiębiorstwo Państwowe Komunikacji Samochodowej w Radomiu, którego następcą prawnym jest PKS w Radomiu, oraz PKP Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych w Lublinie, poprzednik prawny PKP S.A, przeprowadziły wspólną inwestycją polegającą na budowie dworca autobusowego w Radomiu- wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe S.A. - Na dwóch nieruchomościach gruntowych, z których obecnie jedna znajduje się w użytkowaniu wieczystym PKP, a druga w użytkowaniu wieczystym PKS, powstał czterokondygnacyjny budynek.

Wysokie koszty utrzymania

Jak przekonuje Paweł Gutkowski, prezes radomskiego PKS, możliwości finansowe spółki nie są duże i dlatego czterokondygnacyjny budynek, z których trzy poziomy nie są używane, jest wielkim obciążeniem finansowym.

- Ponosimy koszt eksploatacyjne, budynek musi być ochraniany, ogrzewany. Gdy PKP wynajmowało pomieszczenia górne w budynku, to wszystko się opłacało. Teraz gdy spółka je opuściła, to już nie bardzo - mówi prezes Gutkowski.
Jak udało nam się ustalić, sprzedaży podlega tylko i wyłącznie budynek dworca autobusowego. Na hali dworcowej można jeszcze skryć się przed zimnem w czasie oczekiwania na autobus lub skorzystać z toalety, ale nie da się już kupić żadnego biletu. Kasy zostały przeniesione do biurowca przy ulicy 1905 Roku 47.

Pasażerowie mogą spać spokojnie, ponieważ wiaty przystankowe, a także stanowiska odpraw, z których korzystają przewoźnicy nie zostaną sprzedane. Autobusy do większych miast będą odjeżdżać tak jak do tej pory.

Przetarg już niebawem

Procedura sprzedaży jest w toku. PKP jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ma ogłosić przetarg.
- Obecnie jesteśmy na etapie uzgodnień korporacyjnych. Następnie ogłoszony zostanie nieograniczony przetarg ustny, w wyniku którego wyłoniony zostanie nabywca nieruchomości. W dalszej kolejności złożony zostanie wniosek do ministra właściwego ds. transportu w celu wyrażenia przez niego zgody na sprzedaż nieruchomości konkretnemu podmiotowi - tłumaczy Michał Stilger.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie