Co zrobić, żeby zerwane zielone pomidory dojrzały? Spiesz się ze zbiorem, to warzywo nie lubi przymrozków

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicze uprawy pomidorów zajmują w 2023 roku ponad 6,1 tys. hektarów, wynika z rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rolnicze uprawy pomidorów zajmują w 2023 roku ponad 6,1 tys. hektarów, wynika z rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agata Wodzień-Nowak
Po krzaczkach pomidorów wyraźnie widać, że mamy już jesień, a rośliny kończą okres wegetacji. Liście brązowieją, łodygi powoli zasychają, nawet podlewane. Kiedy zerwać ostatnie pomidory gruntowe, by nie zmarniały zostawione w ogródku? W nocy z 9 na 10 października pojawiły się przymrozki nawet w centrum kraju. Jak długo mogą leżeć i ile czasu potrzebują, żeby dojrzały zielone już po zerwaniu? Podpowiadamy.

Spis treści

Pogoda na początku jesieni jest w tym roku wyjątkowo łaskawa pod względem temperatury. Noce są już jednak chłodne, a i spadek wskaźnika na termometrze za dnia jest kwestią czasu. Do kiedy można zatem czekać ze zbiorem warzyw ciepłoludnych, jak pomidory i papryka?

Do kiedy zebrać pomidory gruntowe?

Najważniejszym kryterium jest pogoda. Zazwyczaj pozwala na utrzymanie ostatnich pomidorów na krzakach do połowy października. Trzeba zerwać je przed przymrozkami. Podobnie w przypadku papryki uprawianej w gruncie.

Ostatnie zrywanie prowadzimy tuż przed zapowiedzianymi przez meteorologów przymrozkami i najlepiej w pogodne, suche dni. Proces dojrzewania na krzaku hamuje już w momencie obniżenia się temperatury do 12 stopni Celsjusza.

Najlepiej, gdyby pomidory podczas zbiorów były suche. Jeśli będą wilgotne czy wręcz mokre, rozłóżmy je luźno w miejscu, w którym będą mogły wyschnąć. To ograniczy ryzyko rozwoju chorób. Gdy będziemy już sortować pomidory, uważajmy, by ich nie uszkodzić, nie obijać. Mogą pękać, a potem gnić.

Jak długo można przechowywać pomidory? Czy zielone po zerwane dojrzeją?

Im pomidor bardziej dojrzały, o intensywnej barwie i aromacie, tym krócej może być przechowywany. Nie musimy martwić się, gdy pomidory jeszcze nie w pełni dojrzały lub dopiero zaczęły się wybielać, rumienić. Mogą dłużej poleżeć i dojrzeją na słonecznym parapecie. Jeśli zależy nam na czasie i szybkim dojrzewaniu zebranych zielonkawych plonów, wystarczy położyć między nimi jabłka, które wydzielają etylen.

Eksperci Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce integrowanej produkcji pomidorów wskazują, że w profesjonalnych chłodniach:

  • dojrzałe pomidory mogą być przechowywane w temperaturze 6-8ºC i wilgotności względnej powietrza w granicach 85-90 proc. przez kilka dni;
  • częściowo dojrzałe owoce mogą być przechowywane w temperaturze 8- 13ºC przez 4-7 dni.
  • owoce zielone, składowane w temperaturze 12-13ºC i wilgotności względnej powietrza 85-90 proc. mogą być przechowywane 4-6 tygodni.

Przeczytaj też: Czas zbiorów marchwi, selera i pietruszki. Jak przechować warzywa korzeniowe na zimę?

Dłuższe przechowywanie zielonych pomidorów (6-12 tygodni) umożliwiają specjalne komory o regulowanym składzie atmosfery (obniżona zawartość tlenu do 3% i zwiększone do 5% stężenie dwutlenku węgla). Przechowywane, niedojrzałe owoce po przeniesieniu do normalnych pomieszczeń o temperaturze 18-22ºC i wilgotności 85-90%, wybarwiają się już po kilku dniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.