Wiadomości


Życie wsi

Najczęściej czytane

 1. Tych owadów jeszcze niedawno w Polsce nie było; teraz zagrażają naszemu zdrowiu!
  Strefa Agro

  Inwazyjne gatunki owadów w Polsce zagrażają naszemu zdrowiu

  Wraz ze zmianą klimatu na cieplejszy migruje fauna i flora. Gatunki ciepłolubne, które niegdyś były spotykane jedynie w tropikach, coraz częściej pojawiają sie w Europie, gdzie wzrost temperatur zapewnił im optymalne warunki do życia. Czasem za wędrówki gatunków odpowiedzialny jest człowiek, który nieświadomie przewozi je wraz z transportem towarów. Migracja roślin i zwierząt zawsze jednak odbija się na środowisku, zagrażając nie tylko gatunkom rodzimym, ale także ludziom. Wraz z inwazją tropikalnych owadów do Polski przybywają wcześniej niespotykane choroby. Co nam zagraża ze strony insektów, których jeszcze kilka lat temu tutaj nie było?

 2. Sum - gigant złowiony przez wędkarza ze Skarżyska. Miał szczęście - wrócił na wolność
  Wiadomości

  Sum - gigant złowiony przez wędkarza ze Skarżyska. Miał szczęście -...

  Gorący czerwiec to dobra pora na łowienie sumów. A tych w naszych wodach nie brakuje. W ostatni weekend na łowy wyruszyła grupa skarżyskich wędkarzy. Najpierw złowili ponad 130 - centymetrową sztukę, potem - prawdziwy okaz! Szczęśliwym łowcą był Krystian Dróżdż, znany fotografik, organizator wielu wystaw i plenerów.

 3. Dożynki powiatowe 2019 odbędą się w Michałowie 1 września. Znamy też terminy dożynek gminnych [SZCZEGÓŁY]
  Wiadomości

  Dożynki powiatowe 2019 odbędą się w Michałowie 1 września. Znamy...

  Już niebawem rozpocznie się sezon "dożynkowy". Najpierw w każdej gminie będziemy wspólnie bawić się na Święcie Plonów, a komisje konkursowe ocenią wieńce, które powalczą o zwycięstwo na szczeblu powiatowym. W tym roku Dożynki Powiatowe odbędą się 1 września w Michałowie. Znamy też terminy dożynek gminnych - szczegóły poniżej.

 4. Wielki finał 43. Buskich Spotkań z Folklorem w Parku Miejskim w Kielcach. Znamy laureatów! (WIDEO, zdjęcia)
  Wiadomości

  43. Buskie Spotkania z Folklorem. Znamy laureatów! (WIDEO)

  W niedzielę, 16 czerwca, w kieleckim Parku Miejskim odbył się finał 43. Buskich Spotkań z Folklorem. Poznaliśmy laureatów w siedmiu kategoriach. Przyznano także dwie nagrody specjalne - imienia Haliny Szelestowej oraz imienia Piotra Gana. Po odebraniu nagród laureaci zaprezentowali na scenie swoje popisowe wykonania.

 5. Pomoc rządu dla świętokrzyskich gmin w walce z komarami. Samorządowcy: - To farsa i żenada. Wojewoda: - Pomoc będzie
  Wiadomości

  Rządowa pomoc w walce z komarami. Samorządowcy: To farsa

  O farsie i żenadzie mówią samorządowcy z gmin, którzy w piątkowe popołudnie pojechali do Kielc na spotkanie z wojewodą świętokrzyskim, z nadzieją, że dostaną finansowe wsparcie na odkomarzanie. Wojewoda Agata Wojtyszek odpowiada spokojnie, że pomoc będzie, a ona czeka na wnioski z gmin.