Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca odnawia eksponaty

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Te skrzypce pochodzą z 1895 roku ze Skarżyska. Na zdjęciu z lewej przed, z prawej po konserwacji.
Te skrzypce pochodzą z 1895 roku ze Skarżyska. Na zdjęciu z lewej przed, z prawej po konserwacji. Archiwum muzealne
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przekazało do konserwacji 50 swoich eksponatów.

Wszystko dzięki dotacjom, które placówka otrzymała w tym roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu Mazowsza.

Muzeum wykorzystało rządowe fundusze na odnowę eksponatów, które „nadgryzł” już ząb czasu. W trakcie niezbędnych prac odnowy doczekały się m.in. trzy bębny dwumembranowe, wykonane przez ludowych twórców w pierwszej połowie XX w. To bardzo ciekawe instrumenty, pochodzą z Woli Jachowej (województwo świętokrzyskie) oraz z Piątkowej i Grodziska Dolnego (Podkarpacie). Do szydłowieckiego muzeum trafiły w złym stanie, postępująca korozja, pęknięcia skór spowodowały dalsze jego pogorszenie.

Bardzo wymagające dla konserwatorów okazały się instrumenty z tzw. grupy idiofonów - 15 harmonii jedno, dwu, trzy i pięciorzędowych o różnej liczbie basów. To ciekawe zabytki, wykonane pod koniec XIX oraz w XX wieku w polskich warsztatach organmistrzowskich oraz zagranicznych zakładach.

Efekty konserwacji tych instrumentów są uderzające - odzyskały swoje naturalne piękno, blask i obecnie należą do grupy najpiękniejszych muzealiów w zbiorach placówki. Teraz może ona prezentować dorobek polskich twórców, których działalność przerwała II wojna światowa, a potem nie była już kontynuowana na taką skalę.

Konserwacji doczekały się także 32 instrumenty z grupy chordofonów smyczkowych oraz szarpanych. Mowa o czternastu skrzypcach, jednej parze złóbcoków, trzech kontrabasach, po jednym basie, wiolonczeli, cymbałach oraz jedenastu cytrach. Stworzyli je dawni budowniczowie ludowi z Polski oraz Niemczech. Bez względu na pochodzenie czy miejsce wytworzenia, instrumenty służyły grającym muzykę wiejską lub popularną. Teraz eksponowane są na wystawach w siedzibie muzeum, która znajduje się w Zamku przy ulicy Sowińskiego. Mogą być ponadto wypożyczane innym placówkom oraz eksponowane za pomocą multimediów.

Muzeum z Szydłowca ma za sobą bardzo pracowity, udany, obfitujący w wydarzenia rok. Jesienią świętowało okrągły jubileusz 40-lecia powstania. Organizowało wiele wystaw, koncertów. Po finale rewitalizacji Zamku zaczęło nowy etap działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie