Nie rób soku lub nalewki z aronii prosto z krzaka! Poznaj sposób, by pozbyć się goryczy! Podsuwamy przepis

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Owoce aronii zbierane po pierwszych przymrozkach nie wymagają mrożenia, są już mniej cierpkie niż te na przełomie sierpnia i września.
Owoce aronii zbierane po pierwszych przymrozkach nie wymagają mrożenia, są już mniej cierpkie niż te na przełomie sierpnia i września. pixabay.com/utroja0
Do zrobienia nalewki z aronii potrzebujemy niewielu składników, a przepis jest dość prosty. Aby powstał sok, w przepisie wystarczy pominąć jeden składnik. Zdradzamy też, co zrobić, by sok z aronii nie był gorzki. Nalewka lub sok z aronii słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Szczególnie jest doceniana jesienią i zimą, w okresie przeziębień. Aronia ma jednak zdecydowanie więcej zalet, jedną z nich jest opóźnianie starzenia się skóry i całego organizmu.

Pod koniec sierpnia zaczynają się zbiory aronii, a wraz z nimi poszukiwanie przepisu na pyszną nalewkę albo sok. Świeży owoc aronii nie należy do najsmaczniejszych, jest cierpki. Znamy łatwy sposób, by przygotowany napój nie był gorzki w smaku.

Nalewka z aronii - prosty przepis

Aronia może niespecjalnie nadaje się do jedzenia na surowo, jednak w przetworach sprawdzi się idealnie.

Składniki potrzebne do zrobienia nalewki z aronii

  • 0,5 kg aronii
  • 0,5 l spirytusu rektyfikowanego
  • ok. 0,5 l wody
  • 0,5 kg cukru (lub nieco więcej)

Co zrobić, żeby nalewka z aronii nie była cierpka, gorzka?

Zazwyczaj zaczynamy od opłukania owoców i zasypania ich cukrem, jednak nie w przypadku aronii. Nalewka tym razem zaczyna się od oczyszczenia i... zamrożenia owoców. Najlepiej na dobę.

Polecamy też: Jak suszyć owoce na słońcu albo w piekarniku? Jabłka, gruszki, śliwki i morele zachowają smak i przetrwają do zimy

Przemrożenie aronii sprawi, że owoce stracą gorycz, a nalewka nie będzie gorzka. Przemrożone owoce szybciej puszczają sok, a to kolejna zaleta. Jeśli nie zamrozimy ich chociaż na kilka godzin, nawet duża ilość cukru nie uratuje sytuacji.

Jeśli chcemy zrobić sok z aronii, wystarczy nie dodawać alkoholu i zalać butelki gorącym roztworem.

Jak zrobić nalewkę albo sok z aronii? Prosty przepis. To możesz dodać do soku

Podane proporcje można oczywiście zwielokrotnić, jeśli masz więcej owoców. Do wymienionych składników można dodać jeszcze dwa. Niektórzy dodają sok z połówki cytryny oraz liście wiśni lub aronii.

Po wyjęciu aronii z zamrażalnika umieszczamy ją w garnku, zalewamy wodą (by przykryła owoce) i zagotowujemy, by puściła sok. Zostawiamy na dobę pod pokrywką. Następnie przecedzamy przez gazę rozłożoną na sitku. Odciskamy owoce, w których jest jeszcze sporo soku.
Do oddzielonego soku dodajemy cukier
i znów krótko gotujemy. Wystarczy, by rozpuścił się cukier. Po lekkim wystudzeniu dodajemy spirytus (pomijamy w przypadku soku) i przelewamy aroniówkę do butelek. Po kilku tygodniach będzie gotowa.

Sok i nalewka z aronii to samo zdrowie. Właściwości aronii

Aronia to krzew o wielkości od 1,5 do 2,5 metra wysokości. Roślina odporna na mrozy czy susze. Charakteryzuje się również wysoką tolerancją na choroby i szkodniki. To sprawia, że należy do łatwych w uprawie.

Spożycie aronii może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obniżenie poziomu cholesterolu), chorób nowotworowych, cukrzycy typu II i choroby wrzodowej żołądka, wskazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Aronia jest bogata w błonnik, witaminy C, B2, B3, B9 oraz E, kwas foliowy, żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor czy mangan. Warto wymienić wyjątkowe bogactwo antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Aronia

  • opóźnia proces starzenia się;
  • wzmacnia naczynia krwionośne;
  • obniża ciśnienie;
  • pomocna w chorobach oczu.

Wiele prac wskazuje na to, że antocyjany z owoców aronii mogą normalizować metabolizm węglowodanów u chorych na cukrzycę, hamować rozrost komórek nowotworowych u pacjentek z rakiem piersi czy komórek raka okrężnicy HT-29, podaje portal dietetycy.org.pl.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.