Nowy ekoschemat i płatność dla małych gospodarstw w 2024 r. - resort ogłasza zmiany. Stawka do hektara to ponad 560 zł

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W trwającym naborze zajdą zmiany, pojawią się nowe płatności
W trwającym naborze zajdą zmiany, pojawią się nowe płatności pixabay.com, AGW/canva
Będą dwie ważne zmiany z Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, rolnicy odczują je już w trwającym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024! Sprawdź, kto może skorzystać i wnioskować o nowy ekoschemat albo płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi inne dopłaty.

Spis treści

Zmiany w Planie Strategicznym WPR. Nowe płatności w 2024 roku

W poniedziałek 8 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zmianach w dopłatach. Resort przekazał, że Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął uchwały, które wprowadzają, co ważne dla rolników jeszcze w 2024 r.,

  • nowy ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji
  • płatności dla małych gospodarstw.

Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” da ok. 563 zł/ha

Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” był już zapowiadany jako dobrowolne ugorowanie, od którego KE odstąpiła po protestach rolników. Jak zapowiada ministerstwo, ekoschemat zostanie wdrożony na lata 2024-2027.

  • Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji
  • do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
  • Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 EUR/ha.

„Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin”.

Dalej resort wyjaśnia, że zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe w zakresie planów strategicznych WPR wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 r.

Nowa płatność dla małych gospodarstw do 5 ha

Na nowym ekoschemacie nie koniec zmian. Ta druga wymaga jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej, a mowa o płatności dla małych gospodarstw. Wprowadza ją uchwała komitetu nr 66. Ta płatność również zostanie wdrożona na lata 2024-2027. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r. (dla gospodarstw do 5 ha UR, stawka 225 EUR/ha).

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

„Dodatkowo rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (tj. Uzupełniającej Płatności Podstawowej oraz płatności niezwiązanej do tytoniu – jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności) oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR (tj. płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych)”.

Uzyskanie wsparcia przez najmniejsze gospodarstwa ma być dzięki temu prostsze i nie będzie wymagało od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.