Obierasz skórki owoców i warzyw? Wcale nie musisz tego robić! Zobacz rośliny, które z powodzeniem zjesz w całości

Justyna Madan
Justyna Madan
To dla nas naturalne, że owoce takie jak jabłka zjadamy ze skórką. Niestety jabłka w 2022 roku trafiły na listę „Parszywej Dwunastki”, dlatego zanim zaczniemy jeść skórki, upewnijmy się, że pochodzą z ekologicznych upraw.
To dla nas naturalne, że owoce takie jak jabłka zjadamy ze skórką. Niestety jabłka w 2022 roku trafiły na listę „Parszywej Dwunastki”, dlatego zanim zaczniemy jeść skórki, upewnijmy się, że pochodzą z ekologicznych upraw. pixabay.com
Niektóre z tych owoców i warzyw prawdopodobnie jesz zarówno ze skórką i bez, ale niektóre zawsze obierasz i wyrzucasz do kosza. Oczywiście główną podstawą jedzenia skórek jest to, że rośliny, które kupujemy, są ekologiczne i poprawnie je myjemy. Sama woda nie zawsze wystarczy, żeby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Sprawdź, których owoców i warzyw nie musisz obierać, skórkę też zjesz ze smakiem.

Spis treści

Jeśli nie masz własnego ogrodu, w którym kontrolujesz sposób, w jaki nawozisz swoje rośliny i chronisz je przed szkodnikami, upewnij się, że kupujesz ze sprawdzonego źródła. Ekologiczna uprawa musi dostosować się do pewnych wymogów, a to oznacza również zdrowsze skórki.

Skórki owoców i warzyw są wartościowe

Skórki owoców i warzyw zawierają na ogół więcej przeciwutleniaczy, błonnika, minerałów i witamin niż reszta (miąższ) tych roślin. Nieobrane owoce i warzywa mogą mieć do 33 procent więcej błonnika niż te bez skórki. A poziom przeciwutleniaczy w skórkach owoców może być nawet 328 razy wyższy niż w miąższu.

Oznacza to, że obierki są pełne pozytywnych właściwości, które są niezbędne dla naszego organizmu. Niestety często zawierają też wyższy poziom pestycydów, dlatego sięganie po produkty ekologiczne ma w tym przypadku duże znaczenie.

9 podstawowych wskazówek, jak ograniczyć marnowanie żywności

Zjadanie roślin w całości jest jednym ze sposobów na ograniczenie marnowania żywności. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że statystyczny Polak marnuje nawet 247 kg jedzenia rocznie. To bardzo dużo. Dla porównania, średnia w Unii Europejskiej wynosi 173 kg na osobę. Co zrobić, że by marnować mniej? Oto kilka podstawowych wskazówek:

  • kupuj tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz na określony czas;
  • wybieraj się do sklepu częściej, po świeże produkty;
  • rób listę zakupów;
  • naucz się wykorzystywać nadmiar jedzenia na różne sposoby lub oddaj je do jadłodzielni;
  • z nieużywanych końcówek i skórek roślin zrób pożywny koktajl;
  • odpowiednio przechowuj żywność;
  • częściej gotuj w domu, zamiast jeść na mieście;
  • kompostuj;
  • jedz resztki.

Tych warzyw i owoców nie trzeba obierać ze skórki

Jeśli gotujemy, ścieramy na tarce, miażdżymy czy pieczemy niektóre owoce i warzywa – nie musimy obierać je ze skórki. W przypadku jedzenia surowych roślin nie zawsze się to sprawdza, ale są takie, które bez problemu zjemy w całości, bez obierania.

Czy skórki nie są gorzkie? Są, ale tylko w takim stopniu, aby ułatwić nam trawienie, ponieważ zawierają cenny dla naszego organizmu błonnik. Poza tym gorycz można zrównoważyć, np. w przypadku buraków – dodając cytrynę i mód do pieczenia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.