Oto cuda natury idealne na przeziębienie i nie tylko! Te rośliny mają właściwości lecznicze. Co pomoże na ból gardła, zęba czy brzucha?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rumianek - ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie ran, działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit.
Rumianek - ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie ran, działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit. pixabay.com/congerdesign
Mięta to nie tylko odświeżacz oddechu, sprawdzi się jako lek na ból brzucha. Głóg jest od dawna stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Z pewnością słyszeliście też o afrodyzjakach takich jak lubczyk czy żeń-szeń. Ale dziś nie o nich. Rośliny mogą wspierać nasz organizm w stanach chorobowych.

Naturalne sposoby na ból brzucha, gardła, zęba czy przeziębienie

Pewnie niejedna babcia, słysząc o bólu brzucha wnuczki, proponowała napar z rumianku albo dziurawca. Gdy wnuk przychodził z bólem zęba, polecała żucie goździka albo płukankę z szałwii. Domowe i naturalne sposoby nie zawsze zastąpią leki i podkreślamy, by utrzymujące się dolegliwości konsultować z lekarzem. Są jednak sytuacje, gdy przyjdą nam z pomocą. Są leki i suplementy diety, które bazują na roślinach, jak np. tabletki na ból gardła zawierające tymianek i podbiał.

Do najbardziej znanych roślin o antybakteryjnym działaniu należą czosnek, wspomniana już szałwia czy tymianek. Łapie przeziębienie? Ci, których nie razi zapach, sięgają po syrop z czosnku albo dodają go na świeżo do posiłku.

Rośliny lecznicze - które i na co będą pomocne?

Herbaty ziołowe

Herbata z melisy - działa uspokajająco i usypiająco, gdy chcemy złagodzić napięcie. Przy problemach trawiennych sięgamy po napar z mięty. Jak zapewniają producenci herbat, mieszanka np. krwawnika, pokrzywy, bratka, mniszka i chabru ma właściwości detoksykujące.

  • Głóg poprawia krążenie, pomaga się odprężyć.
  • Ostropest plamisty wspomaga funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych.
  • Napar z czystka wspiera naszą odporność.
  • Pokrzywa wpłynie na trawienie i przyczyni się do prawidłowego działania układu moczowego.

Źródło: Zakładka Edukacja na stronie Urzędu Miejskiego Katowic doz.pl, medonet.pl

Pamiętaj, zioła mogą wspomagać, nie zastąpią wizyty u lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.