MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park na Jarze w tym roku skończy pięć lat. To świetne miejsce dla rekreacji i odpoczynku

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
To urządzenie natlenia Staw Kapitana
To urządzenie natlenia Staw Kapitana Nadesłane
Jednym z głównych atutów osiedla Jar jest dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Mieszkańcy jednak nie są zachwyceni estetyką urządzenia, które nazywają fontanną, jakie jest w Stawie Kapitana. Jak się jednak okazuje spełnia ono pożyteczna rolę.

Park rekreacyjny na Jarze w Toruniu

Park rekreacyjny na Jarze zajmuje około 25 hektarów (co ciekawe - to tyle samo co Park Miejski na Bydgoskiem) i znajduje się w sąsiedztwie ulic Grasera, Hubego i Watzenrodego. Są w nim między innymi place zabaw, wybiegi dla psów, trasy rowerowe, ścieżki spacerowe. Pomysł na stworzenie parku pojawił się po 2010 roku, kiedy to rozpoczęto budowę osiedla. Prace nad projektem budowy parku rekreacyjnego rozpoczęły się w 2016 roku, budowę rozpoczęto w 2019, a park oddano do użytku w 2020 roku. Koszt całkowity tego projektu wyniósł ponad 8,7 miliona złotych, z czego trzy miliony pokryło dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Doceniony przez urbanistów

Park na Jarze został doceniony i zdobył nagrodę w XVI Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 roku w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

Teren parku został podzielony na dwie części. Pierwsza pełni funkcję wypoczynkową, druga rekreacyjno-sportową. W centrum parku mieści się staw, nazwany Stawem Kapitana (nazywany również Stawem Komendanta). Wciąż powiększa się długość ścieżek rowerowych i chodników, co powiązane jest z inwestycjami w tej części Torunia, zwłaszcza budową linii tramwajowej. Wzdłuż ścieżek mieszczą się place zabaw, siłownie zewnętrzne. Każda trasa skonstruowana jest tematycznie: na trasie „Do Fortu” przejdziemy szlakiem turystycznym Twierdzy Toruń, na tzw. „Dużej Pętli”, z zewnętrznymi siłowniami, możemy spędzić czas aktywnie, a z kolei „Mała Pętla”, prowadząca przez place zabaw, jest idealna na spacery rodzinne. Wśród drzew napotkamy stoły do ping-ponga i do piłkarzyków, stoły plenerowe i ławki parkowe. Jest wybieg dla psów, stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie lampami LED. W zimie z kolei na dzieci czeka górka saneczkowa.

Jednym z najbardziej ulubionych miejsc jest teren wokół wspomnianego Stawu Kapitana. Powstały tam drewniane konstrukcje: brama wejściowa, promenada, dwa pomosty oraz punkt widokowy i obserwacji ptaków.

Mieszkańcy osiedla mogą na nim spędzić wolny czas na plaży, leżakach oraz ławeczkach. Nad taflą wody znajduje się kładka. Torunianie cenią sobie to miejsce, choć... nie wszyscy. Ostatnio w ogniu krytyki stanęła fontanna, która znajduje się w stawie.

- To najbrzydsza fontanna w Toruniu, niszczy roślinność, a do tego jest jednocześnie przeszkodą dla żyjących tam zwierząt. Czyj to w ogóle pomysł? - napisała do nas czytelniczka.

To nie jest fontanna

Tymczasem okazuje się, że... to wcale nie jest fontanna!

- Ludzie potocznie tak to nazywają, ale de facto jest to urządzenie do natleniania wody - wyjaśniła Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta. - Staw Kapitana to niewielki zbiornik, a do tego płytki, więc wymaga takich zabiegów dla dobra zwierząt i roślinności.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska