Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu powstał pierwszy w regionie Klub Rodziców "Autyzm HELP"

/wit/
Sylwia Mądra,  ogólnopolski koordynator klubów rodziców Fundacji Jaś i Małgosia, mama Jasia, przybliżyła zebranym w Radomiu dokonania Fundacji.
Sylwia Mądra, ogólnopolski koordynator klubów rodziców Fundacji Jaś i Małgosia, mama Jasia, przybliżyła zebranym w Radomiu dokonania Fundacji. Agnieszka Witczak - Armacińska
Oficjalne jego otwarcie miało miejsce w sobotę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Struga. Radomski Klub Rodziców jest już 17. klubem w Polsce, działającym pod skrzydłami Fundacji Jaś i Małgosia - w skrócie JiM.

W Polsce już jedno na 100 dzieci rodzi się z autyzmem. JiMowe kluby to miejsca, gdzie rodzice stają się silniejsi. Uczą się walczyć o prawa swoje i swoich dzieci a także o ich lepszą przyszłość i akceptację w środowisku.

Kluby Rodziców działające pod skrzydłami fundacji Jaś i Małgosia powstały w wielu miastach, między innymi w Łodzi (centrala), Warszawie, Zabrzu, Gdańsku, czy Lublinie. Zrzeszają już blisko dwa tysiące rodziców dzieci z autyzmem i neurotrudnościami.

Rodzice spotykają się by sobie pomagać, dzielić się doświadczeniami. Taki klub powstał też w Radomiu. Jego koordynatorką jest Aneta Stańczyk, mama Oliwiera i Igora. Na otwarcie radomskiego JiM zaproszono koordynatorów z poszczególnych miast, przedstawicieli organizacji współpracujących z Fundacją Jaś i Małgosia, rodziców dzieci z autyzmem, ale też tych wszystkich, którzy wspierają chorych i ich rodziny.

Sylwia Mądra, ogólnopolski koordynator klubów rodziców Fundacji Jaś i Małgosia, mama Jasia, przybliżyła wszystkim dokonania Fundacji, wspominając o sukcesach poszczególnych klubów, które coraz prężniej działają i odnoszą sukcesy.

- Autyzm to nie koniec świata. Na to by do tego wszystkiego dojść potrzeba jednak czasu. Potrzeba wsparcia tych, którzy to samo już przeszli, innych rodziców chorych dzieci. W przypadku autyzmu jeżeli choruje dziecko, problemy ma cała rodzina. Dlatego opiekujemy się i dzieckiem, i rodzicami - powiedziała Sylwia Mądra.

Fundacja Jaś i Małgosia prowadzi centrum terapii, pod opieką którego jest ponad tysiąc dzieci z całej Polski, a także przedszkole, szkoły i warsztaty.

- Zaczęliśmy od dość kontrowersyjnej kampanii - Wszyscy jesteśmy nienormalni. Później była akcja skierowana do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chcieliśmy by nasze dzieci nie były dyskryminowane w szkole. By nauczyciele byli odpowiednio przygotowani do tego by z nimi pracować. Najpierw nikt na nas nie zwrócił uwagi, ale gdy zorganizowaliśmy akcję po partyzancku zaproszono nas na rozmowy - opowiada Sylwia Mądra.

Powstała karta praw osób z autyzmem, z rodzicami chorych dzieci konsultowane są też rządowe ustawy.
Samym rodzicom nie brakuje pomysłów.

- Najpierw został wydany kalendarz "Dumne Mamy". Na nich znalazły się nasze zdjęcia. Później dołączyli do nas tatusiowie i wydany został kalendarz "Dumna Mama, Dumny Tata". Tak nam się to spodobało, że powstał kolejny najnowszy kalendarz "Dumni Rodzice, Silni Rodzice" - mówi Sylwia Mądra.
To właśnie rodzice są menagerami swoich chorych dzieci. To oni codziennie znajdują się najbliżej ich problemów i potrzeb, walczą z rzeczywistością, która bywa niełatwa.

Rodzice dzieci z autyzmem i neurotrudnościami, by przyłączyć się do klubu JiM, mogę rejestrować się na www.jim.org/klubrodzicow. Mogą także dołączyć do grupy ma Facebooku: www.facebook.com/groups/KlubAutyzmHELP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie