Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. Sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Informacja o nielegalnych składowiskach odpadów, trasie N-S i Centrum Sportu. Zobacz relację wideo

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Marta Michalska-Wilk, zastępca prezydenta Radomia przedstawiła informację na temat nielegalnych składowisk odpadów przy ulicy Ofiar Firleja i Wielkopolskiej.
Marta Michalska-Wilk, zastępca prezydenta Radomia przedstawiła informację na temat nielegalnych składowisk odpadów przy ulicy Ofiar Firleja i Wielkopolskiej. bip.radom.pl
W poniedziałek, 28 sierpnia, o godzinie 9.00, odbędzie się 100. sesja Rady Miejskiej w Radomiu. W programie są ciekawe tematy, miedzy innymi: informacja o nielegalnych składowiskach odpadów, budowie trasy N-S oraz Radomskiego Centrum Sportu.

100. Sesja Rady Miejskiej w Radomiu

W poniedziałek, 28 sierpnia, o godzinie 9.00, w sali obrad imienia Marii Kelles-Krauz, przy ulicy Rynek 1, odbywa się 100. sesja Rady Miejskiej w Radomiu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO TRANSMISJI NA ŻYWO

Po kwestiach proceduralnych, Marta Michalska-Wilk, zastępca prezydenta Radomia przedstawiła informację na temat nielegalnych składowisk odpadów przy ulicy Ofiar Firleja i Wielkopolskiej.

Do tej informacji odniósł się radny Łukasz Podlewski. Pytał co miasto zrobiło w celu zabezpieczenia miejsca składowania nielegalnych odpadów przy ulicy Ofiar Firleja. Zwracał uwagę na to, że w działaniach miasta były znaczne opóźnienia.

Następnie radna Magdalena Lasota, mówiła o trudnościach w ustaleniu właściciela odpadów. Mówiła o decyzji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, o konieczności zabezpieczenia miejsca składowania nielegalnych odpadów. Pytała też jakie będą kolejne działania w tej sprawie.

Radny Piotr Szprendałowicz, pytał panią wiceprezydent, dlaczego od roku odpady nie zostały usunięte? Pytał także czy wśród odpadów były odpady ze spółek Skarbu Państwa, bo w takim wypadku przedstawiciele rządu mogliby nakazać szybkie usunięcie odpadów.

Radna Wioletta Kotkowska, pytała czy wiadomo kto jest właścicielem niebezpiecznych odpadów oraz czy środki na usunięcie odpadów będą zwracane samorządom przez rząd.

Radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, pytała o szacowane koszty usunięcia odpadów, oraz o działania służb miejskich w tej sprawie.

Radny Dawid Ruszczyk zwrócił uwagę, że ważne jest jak na przyszłość ustrzec się takich sytuacji. Pytał dlaczego na sesję nie zaproszono właścicieli nieruchomości, gdzie składowane były odpady. Jego zdaniem to właśnie oni powinni odpowiadać za składowanie niebezpiecznych substancji.

Marta Michalska-Wilk, zastępca prezydenta Radomia odpowiadała, że prokurator poinformował o wszczęciu postepowania w sprawie składowania niebezpiecznych odpadów. Poinformowała też, że odpowiednie służby miejskie, Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna, prowadziły kontrole i zabezpieczenie miejsca składowania odpadów.

Dodała też, że służby miejskie nie są w stanie stwierdzić, kto jest właścicielem odpadów, ani nie ma odpowiednich środków na samodzielne ich usunięcie.

- Miasto padło ofiara mafii śmieciowej, a rząd przesuwa na samorząd obowiązek usunięcia odpadów. Gdzie jest finansowanie na ten cel? - mówiła Marta Michalska-Wilk.

Przedstawicielka Urzędu Miejskiego odpowiadała, że szacowane koszty usunięcia odpadów to około 10,5 miliona złotych, z czego 40 procent może być refundowane z dotacji rządowej a resztę będzie musiała być finansowana z budżetu miasta lub z pożyczki bankowej.

W sprawie usunięcia odpadów musi być ogłoszone postępowanie przetargowe.

Oto proponowany porządek sesji:

  1. Otwarcie obrad oraz wybór sekretarzy.
  2. Przyjęcie protokołu z XCIX sesji Rady Miejskiej w Radomiu.
  3. Informacja z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
  4. Wystąpienia parlamentarzystów i dyskusja.
  5. Informacja Prezydenta Miasta Radomia w zakresie nielegalnych składowisk odpadów przy ul. Ofiar Firleja i Wielkopolskiej.
  6. Informacja Prezydenta Miasta Radomia dot. planowanej budowy zakładu odpadów przemysłowych przy ul. Ziemowita.
  7. Informacja Prezydenta Miasta Radomia o stanie realizacji inwestycji drogowych (wiadukt przy ul. Żeromskiego, ul. Warszawska, trasa N-S).
  8. Informacja Prezydenta Miasta Radomia o stanie realizacji budowy Radomskiego Centrum Sportu oraz informacja o pracy Doraźnej Komisji ds. Budowy Radomskiego Centrum Sportu.
  9. Interpelacje i zapytania radnych.
  10. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach: 1. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2023 rok oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2023 - 2045 – druki nr: 869, 870; 2. zaciągnięcia długoterminowej pożyczki – druk nr 871; 3. przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Radomia na lata 2023-2032– druk nr 868; 4. przyjęcia „Programu rozwoju terenów zieleni w Radomiu” – druk nr 863; 5. zawarcia umowy użyczenia lokali położonych w Radomiu przy ul. Wośnickiej 125C, dla Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” w Radomiu – druk nr 866; 6. wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Miasta Radomia – druk nr 864, 7. zmiany Uchwały Nr LXVII/612/2021 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie utworzenia jednostki budżetowej Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Radomiu dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia i nadania jej statutu – druk nr 858; 8. zmiany uchwały nr 737/2018 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie określenia terenu działania poradni psychologiczno-pedagogicznych w tym, poradni specjalistycznej, prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia – druk nr 859; 9. utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Radomiu, ul. Bolesława Limanowskiego 26/30 i włączenia go do Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Bolesława Limanowskiego 26/30 – druk nr 860; 10. zmiany uchwały nr 103/2015 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie gromadzenia dochodów przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe funkcjonujące jako jednostki budżetowe na wydzielonym rachunku bankowym oraz przeznaczenia tych dochodów – druk nr 861; 11. wyrażenia zgody na zawarcie porozumień z Gminą Przytyk w zakresie realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej – druk nr 862; 12. zmiany podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2023 roku – druk nr 865; 13. nadania statutu Ośrodkowi Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska" w Radomiu – druk nr 867.
  11. Informacja o pracy Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
  12. Sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich.
  13. Sprawy różne i wolne wnioski: rozpatrzenie wniosku o wyrażenie zgody na użycie herbu miasta Radomia w oficjalnym logo Placówki Straży Granicznej w Radomiu.
  14. Zamknięcie obrad.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie