Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 milionów dla Politechniki Radomskiej

/jp/
- Stawiamy na kojarzenie nauki z biznesem – mówił na konferencji prasowej rektor Politechniki Radomskiej Mirosław Luft (z prawej), dalej wicemarszałek województwa Piotr Szprendałowicz i członek Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk.
- Stawiamy na kojarzenie nauki z biznesem – mówił na konferencji prasowej rektor Politechniki Radomskiej Mirosław Luft (z prawej), dalej wicemarszałek województwa Piotr Szprendałowicz i członek Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk. J.Petz
Nie ma pieniędzy z Unii na modernizację radomskiego Amfiteatrui na budowę radomskiego centrum tenisowego, ale projekt Politechniki jest zakwalifikowany jako kluczowy.

Projekt Politechniki Radomskiej dotyczący rozwoju nowych technologii i współpracy z przedsiębiorcami znalazł się na liście projektów kluczowych województwa mazowieckiego.

Koszt całkowity projektu, który będzie realizowany przez Politechnikę Radomską wynosi 14 milionów złotych, a dotacja unijna 11 milionów 900 tysięcy złotych. Decyzję o umieszczeniu projektu na liście projektów kluczowych podjął we wtorek Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Dotyczy on stworzenia powiązań kooperacyjnych pomiędzy sferą badawczą a przedsiębiorstwami.

W ramach projektu stworzone będzie laboratorium, które ma pomagać w przepływie wiedzy i technologii pomiędzy uczelnią a przemysłem. Laboratorium ma powstać na terenie Politechniki Radomskiej przy ulicy Chrobrego w Radomiu.

Obiektem zainteresowania uczelni w ramach realizacji projektu będą cztery dziedziny przemysłu. Pierwszą ma być rozwijanie nowych technologii i wyrobów w dziedzinie przemysłu kosmetycznego i chemicznego.

Drugim obszarem ma być produkowanie nowoczesnych narzędzi skrawających i badania materiałowe. Trzecia grupa zagadnień to produkcja ogniw fotowoltaicznych i małych elektrowni wiatrowych, a czwarta - utylizacja odpadów przemysłu garbarskiego.

- Wszyscy musieli zwrócić uwagę na współpracę politechniki radomskiej z przedsiębiorcami. Ciągle staramy się kojarzyć naukę z biznesem. Przeprowadziliśmy badania związane z zapotrzebowaniem lokalnego biznesu na nowe technologie i na podstawie tych badań napisaliśmy wniosek o unijne pieniądze - powiedział Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej.

- Umieszczenie tego projektu na liście projektów kluczowych daje niemal gwarancję uzyskania tych pieniędzy. Pozostaje tylko problem dla Politechniki Radomskiej w znalezieniu pieniędzy na wkład własny, ale z tym nie powinno być przecież problemów - powiedział Piotr Szprendałowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Piotr Szprendałowicz poinformował na wczorajszej konferencji prasowej o innych radomskich projektach, które nie zyskały uznania w procesie starań o pieniądze unijne. Przepadł wniosek o dofinansowanie budowy centrum tenisowego w Radomiu. Obiekty te miasto będzie musiało zbudować za własne pieniądze. Nie ma też pieniędzy na modernizację radomskiego amfiteatru. W tym drugim jednak przypadku jest szansa na uzyskanie dofinansowania zewnętrznego z innych funduszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie