Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. emerytura będzie opóźniona! Kiedy wypłata? Seniorzy otrzymujący przelew zyskują więcej

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Z jakich powodów duża część emerytów decyduje się odbierać swoje świadczenie przelewem na konto bankowe? I kiedy w końcu przyjdą czternastki?
Z jakich powodów duża część emerytów decyduje się odbierać swoje świadczenie przelewem na konto bankowe? I kiedy w końcu przyjdą czternastki? 123rf.com/jackf
Bezpieczeństwo i wygoda to jedno, ale także realna oszczędność dla budżetu państwa i pewna wypłata świadczenia w terminie. Oto powody, dla których polscy emeryci wybierają przelew na konto. W jakiej grupie przekazy pocztowe jeszcze funkcjonują? Wiemy, ilu seniorów korzysta z przelewów na konto, a pierwsze wypłaty 14. emerytury przyjdą jednak z późniejszymi przelewami.

Spis treści

Bezgotówkowa wypłata emerytury

Portal prawo.pl publikuje raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ubankowieniu świadczeń emerytalnych. Z danych ZUS wynika, że już blisko 80 proc. emerytur wypłacanych jest na rachunek bankowy seniora. Pośrednictwo Poczty Polskiej staje się zatem coraz mniej popularne, a ma to związek zarówno z bezpieczeństwem pieniędzy, jak i rozwojem płatności bezgotówkowych w naszym kraju, które coraz częściej docierają także do seniorów. Do tej pory wskaźnik ubankowienia świadczeń emerytalnych wyglądał w ten sposób:

  • 76,3 proc. w 2020 roku
  • 77,7 proc. w 2021 roku
  • 79,3 proc. w 2022 roku

W maju br. wskaźnik podniósł się do rekordowych wartości 79,8 proc., a inne dane mówią już o przekroczeniu pułapu 80 proc. Najczęściej z przelewów na konto korzystają stosunkowo młodzi emeryci. Portal prawo.pl zaznacza, że wśród osób przed 60 rokiem życia, które pobierają świadczenie, drogę elektroniczną wybiera aż 97 proc. seniorów.

– Jest to rozwiązanie bezpieczne, bo ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako metoda na wnuczka czy na policjanta – komentuje profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W formie gotówkowej najczęściej emeryturę pobierają osoby najstarsze. To dla nich wygodna forma odbioru emerytury w sytuacji, gdy bardzo często nie mają oni wystarczających umiejętności do korzystania z komputera czy bankomatu, ale dla tych seniorów spotkanie z listonoszem to także okazji do rozmowy.

Dla ZUS to także realne oszczędności. Przekazy gotówkowe to koszt już blisko 10 zł za każdą pojedynczą wizytę u seniora. Rocznie tworzy to wielomilionowe koszty dodatkowe.

Wypłata 14. emerytury będzie opóźniona

Jeszcze w lipcu br. słyszeliśmy zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego o pierwszych wypłatach 14. emerytur, które miały nastąpić na przełomie sierpnia i września. Najbardziej prawdopodobne miały być wypłaty dodatkowej emerytury 25 sierpnia ze względu na zmiany w kalendarzu wypłat emerytur na ten miesiąc. Teraz głos zabiera szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Marlena Maląg zapewnia, że ministerstwo przygotowuje się do wypłat już w 9. miesiącu roku. Wypłata czternastki ma nastąpić razem z wypłatą podstawowej emerytury i jeśli taki podwójny przelew pojawi się we wrześniu, to przelew na konto seniora przyjdzie w jednym z tych dni:

  • 1 września – piątek
  • 5 września – wtorek
  • 6 września – środa
  • 10 września – niedziela
  • 15 września – piątek
  • 20 września – środa
  • 25 września – poniedziałek

We wrześniu tylko jeden z terminów przypada w dzień wolny od pracy, dlatego seniorzy, którzy mieliby otrzymać wypłatę emerytury w niedzielę 10 września, czternastkę otrzymają już w piątek 8 września. Decyzję o wypłacie czternastych emerytur musi jednak najpierw zatwierdzić Rada Ministrów, która wkrótce wyznaczy terminy i wysokość wypłacanych świadczeń.

– Takie rozporządzenie jest przygotowywane i myślę, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone tak, aby nasi seniorzy wiedzieli, kiedy na ich konta wpłynie 14. emerytura – mówi Maląg w rozmowie z Polskim Radiem.

Czternasta emerytura może wynieść maksymalnie 1588,44 zł brutto, a więc nie przekroczy wysokości minimalnej emerytury. Przy podstawowym świadczeniu emerytalnym powyżej 2900 brutto zostanie ona przeliczona w systemie złotówka za złotówkę, co oznacza, że 14. emerytury nie dostaną tylko emeryci, których świadczenie wynosi więcej niż 4438,44 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura będzie opóźniona! Kiedy wypłata? Seniorzy otrzymujący przelew zyskują więcej - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie