MKTG SR - pasek na kartach artykułów

15 emerytura 2023. Radykalna pomoc dla seniorów już w 2023 roku? Szczegółowe wyliczenia rozwiewają wątpliwości!

wt
Według najnowszych doniesień w 2023 roku czekają emerytów w Polsce dodatkowe świadczenia nie tylko w postaci 13 i 14 emerytury. Rząd planuje także wypłacić 15 emeryturę oraz zwaloryzować emerytury! Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Według najnowszych doniesień w 2023 roku czekają emerytów w Polsce dodatkowe świadczenia nie tylko w postaci 13 i 14 emerytury. Rząd planuje także wypłacić 15 emeryturę oraz zwaloryzować emerytury! Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Według najnowszych doniesień w 2023 roku czekają emerytów w Polsce dodatkowe świadczenia nie tylko w postaci 13 i 14 emerytury. Rząd planuje także wypłacić 15 emeryturę oraz zwaloryzować emerytury! Zobacz szczegóły!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Spis treści

Budżet państwa 2023. Waloryzacja emerytur ma osiągnąć 13,8 proc.

Emerytury w Polsce w przyszłym roku mają osiągnąć rekord pod względem waloryzacji. Rząd założył bowiem w projekcie budżetu na 2023 rok, że waloryzacja emerytur wyniesie aż 13,8 procenta.

W projekcie budżetu państwa, którym w tym tygodniu zajmie się Sejm, rząd założył waloryzację na poziomie 13,8 proc. Jednak można się spodziewać, że z powodu wysokiej inflacji będzie wyższa. Ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń będzie znany w lutym 2023 roku.

W przyszłym roku ma zostać zastosowana waloryzacja mieszana tzn. kwotowo-procentowa. Zyskać mają na tym według zapowiedzi rządu w szczególności seniorzy z najniższymi świadczeniami. - Najbliższa waloryzacja emerytur i rent wyniesie co najmniej 250 zł — ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że dziś najniższa emerytura i renta wynoszą 1338,44 brutto. W 2023 r. wzrośnie o 184,70 zł brutto, a średnia emerytura – dziś 2600 zł brutto – wzrośnie o 358,80 zł brutto.

Polecamy

14 emerytura. Kolejna wypłata w 2023 roku

Według informacji medialnych w programie PiS ma się znaleźć również zapis, że 14 emerytura będzie wypłacana już na stałe. Według wcześniejszych wypowiedzi polityków PiS świadczenie to miało mieć formę jednorazową. Tak się jednak nie stało. "Czternastkę" wypłacono w 2021 i 2022 roku.

15 emerytura jako kolejny dodatek

Okazuje się, że w roku wyborczym ma być także wypłacona 15. emerytura. Według założeń będzie to świadczenie jednorazowe.

- Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawianych - mówił prezydent.

15. emerytura. Kiedy wypłata?

Projekt Ustawy Budżetowej na 2023 rok nie przewidział 15. emerytur. Co więcej, nie ma w nim zagwarantowanych nawet 14. emerytur.

Mimo braku zapisu o 14. emeryturach w budżecie na 2023 r. politycy PiS zapewniają, że dążą do wprowadzenia tego świadczenia na stałe, choć wypowiedź Minister Maląg z 8 września br. dla PAP temu przeczy

– Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe.

Na chwilę obecną temat 15. emerytury głównie pojawia się w telewizji i radiu.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 15 emerytura 2023. Radykalna pomoc dla seniorów już w 2023 roku? Szczegółowe wyliczenia rozwiewają wątpliwości! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie