Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 lat Mazowsza i naszego regionu w Unii Europejskiej. Marszałek: 104 miliardy euro na plusie

jp
O obecności Polski w Unii Europejskiej mówili; od lewej: Ilona Jaroszek, Adam Struzik, Rafał Rajkowski i Leszek Przybytniak.
O obecności Polski w Unii Europejskiej mówili; od lewej: Ilona Jaroszek, Adam Struzik, Rafał Rajkowski i Leszek Przybytniak. Tadeusz Klocek
- Mówienie o tym, że Unia Europejska to jest jakaś wyimaginowana wspólnota jest bałamutnym stwierdzeniem - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik na spotkaniu z dziennikarzami poświęconym 15 - letniej obecności Polski i województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej.

W konferencji na temat korzyści Mazowsza i regionu radomskiego z obecności Polski w Unii Europejskiej mówili Adam Struzik, wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski, radny wojewódzki Leszek Przybytniak oraz Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Liczby nie kłamią

- Polskie członkostwo w Unii Europejskiej zmieniła nasze położenie. Jesteśmy w obszarze pokoju, rozwoju i okresu pozytywnych zmian w naszym kraju - powiedział Adam Struzik. Marszałek Struzik przypomniał, że 15 lat temu, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej nasz eksport żywności wynosił równowartość około 6 miliardów euro, a import żywności był na poziomie 7 miliardów euro. W 2018 roku eksport żywności był wart 30 miliardów euro a import około 20 miliardów euro. - Wygenerowaliśmy 10 miliardów euro nadwyżki w handlu żywności. To są elementy pozytywne wspólnego rynku. Cały czas mieliśmy wzrost gospodarczy co przyczyniło się do podwojenia polskiego Produktu Krajowego Brutto. Dziś Polska jest klasyfikowana na 22 miejscu w świecie - powiedział Adam Struzik.

Mazowsze na plusie

Zdaniem marszałka województwa dla Mazowsza obecność w Unii Europejskiej spowodowała prawdziwy skok cywilizacyjny. Obecnie poziom PKB liczony na głowę mieszkańca w naszym województwie jest dwa razy większy niż jest to w przypadku Bułgarii, a sama Warszawa jest już na 19 miejscu w Europie wśród najzamożniejszych aglomeracji wyprzedzając 20 w tej klasyfikacji Wiedeń.
- Na Mazowszu wytwarzane jest 24 procent całego polskiego Produkty Krajowego Brutto. To jest skutek niebywałego rozwoju przedsiębiorczości - powiedział marszałek Adam Struzik.

Radomskie w Unii

Przez 15 lat bilans obecności Mazowsza w Unii Europejskiej to ponad 100 miliardów euro różnicy pomiędzy dotacjami z funduszy unijnych a polskimi składkami. W sumie do Radomia i siedmiu powiatów trafiły już blisko 2 miliardów złotych z Unii Europejskiej.
– Ponad 2 tys. projektów, blisko 2 mld zł dofinansowania unijnego – to najlepiej obrazuje aktywność samorządów i przedsiębiorców z subregionu radomskiego w pozyskiwaniu środków unijnych. Cieszę się, że dzięki temu wsparciu udało się zrobić tak wiele. Te liczby przekładają się bowiem przede wszystkim na rozwój naszego regionu, a nasi mieszkańcy zyskują nowe przestrzenie kulturalne czy lepszy dojazd do miejsca pracy. Zwiększa się komfort leczenia, podróżowania i wypoczynku – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

W ramach obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-20 wsparcie z Unii Europejskiej otrzymało 408 projektów z subregionu radomskiego. Największe pieniądze uzyskały do tej pory działania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (około 94,8 milionów złotych), działalności badawczo-rozwojowej (78,9 milionów złotych) oraz ważnych społecznie – działań edukacyjnych (68 milionów złotych), zwłaszcza doskonalenia zawodowego i podnoszenia kompetencji kluczowych wśród dzieci i młodzieży.
Przedsiębiorcy z regionu radomskiego w ramach obecnej perspektywy podpisali już 207 umów na 142 miliony złotych dofinansowania. Najwięcej umów dotyczyło wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności – w sumie 55,4 milionów złotych dotacji.
Wśród największych projektów subregionu radomskiego wspartych środkami unijnymi w ramach obecnej perspektywy wymienić można wart 50 milionów złotych projekt realizowany przez miasto Radom dotyczący zrównoważonej mobilności miejskiej oraz utworzenie Ośrodka Inteligentnych Specjalizacji w Zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego w Instytucie technologii Eksploatacji co kosztowało 40,8 milionów złotych. 30 milionów złotych dotacji poszło na budowę drogi 754.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie