Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

19 listopada mija 10 lat od śmierci radomskiego malarza Pawła Biernackiego

Barbara Koś
Paweł Biernacki malarstwo, rysunek oraz inne formy plastyczne uprawiał od 1976 roku.
Paweł Biernacki malarstwo, rysunek oraz inne formy plastyczne uprawiał od 1976 roku. Archiwum rodzinne
We wtorek 19 listopada, mija 10 lat od śmierci Pawła Biernackiego, Radomianina, artysty, malarza samouka przyjętego do Związku Artystów Plastyków. Rodzina i przyjaciele artysty zapraszają do w katedry w Radomiu, gdzie o godzinie 18 zostanie odprawiona msza święta w 10 rocznicę śmierci Pawła.

Jak co roku bliscy artysty spotykają się w listopadzie wokół obrazów Pawła Biernackiego, żeby ogrzać się jego ciepłem i wspominać spędzone z nim piękne chwile. Tym razem było to spotkanie 18 listopada, w restauracji "Nadwiślański świt" w Warszawie, połączone z wystawą obrazów Pawła i tym spotkaniem kończy się dziesięcioletni cykl listopadowych uroczystości z okazji rocznicy jego odejścia do krainy wiecznego szczęścia.

Spotkania odbywały się w miejscach, gdzie tworzył i z którymi był związany. Były to Muzeum Sztuki Współczesnej i Łaźnia w Radomiu, Centrum Aktywności Lokalnej Pionki - dawny budynek Kasyna w Pionkach, w którym pracował, Galeria Sztuki Kawkowo na Warmii, gdzie przez kilka lat przygotowywał scenografię do Festiwalu Rękodzieło, Zamek w Szydłowcu, gdzie przez kilka lat organizował Festiwal Imieniny Pierrota, a także w rynek w Szydłowcu, bo tam prowadził swoją autorską galerię.

Były oczywiście Gąsawy Rządowe, w których mieszkał wraz z rodzina i prowadził otwarty dom oraz Galerię Pierrot. Od zawsze każdemu wernisażowi Pawła towarzyszyły koncerty przyjaciół. W tym roku w Nadwiślańskim świcie zagrał duchowy brat Pawła - Jacek Bieleński z Tomkiem Mechem.

Paweł Biernacki (21.05.1956 - 19.11.2009) malarstwo, rysunek oraz inne formy plastyczne uprawiał od 1976 roku z rosnącym zaangażowaniem, poszerzaniem wolności twórczej opartej na zdobywanych doświadczeniach samouka. W 1995 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie rekomendowany przez Andrzeja Bieńkowskiego.

Od lat, kiedy zajmował się upowszechnianiem kultury (Radom - Klub Mewa, Wojewódzki Dom Kultury, Wyśmierzyce - Dom Kultury, Pionki - Kasyno - Ośrodek Upowszechniania Kultury, Pierrot Galeria - Gąsawy Rządowe i Szydłowiec), zawarł wiele znajomości i zażyłości ze światem muzycznym.

Wernisażom jego prac towarzyszyły koncerty takich muzyków jak: Włodzimierz Kiniorski, Rafał Nowak, Jorgos Skolias, Stanisław Sojka, Tomasz Stańko, Piotr Wolski i Michał Zduniak. Slajdy z reprodukcjami prac w formie dynamicznej projekcji stanowiły tło i ilustracje koncertów muzycznych.

Od 1994 we wsi Gąsawy Rządowe pod Szydłowcem prowadził swoją Galerię Autorską Pierrot. W Radomiu swoje malarstwo przenosił do przestrzeni restauracji miedzy innymi : Fanaberia, Teatralna, Czekolada, Markus, Kaktus, do tej pory malarstwo można podziwiać na klatkach schodowych w Galerii Rosa. Dorosłe Dzieci Pawła kontynuując Jego dzieło realizują projekty artystyczne i społeczno -kulturalne w Radomiu, Warszawie, Łodzi.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie