Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat festiwalu muzyki organowej. Pomysłodawcą jest Robert Grudzień z Radomia. W Lublinie wydano pamiątkowy album

Barbara Koś
Robert Grudzień wraz z solistką, Małgorzatą Walewską, jedną z uczestniczek festiwali.
Robert Grudzień wraz z solistką, Małgorzatą Walewską, jedną z uczestniczek festiwali. Archiwum Roberta Grudnia
W Lublinie wydano album zawierający historię 25 lat festiwalu muzyki organowej i kameralnej prowadzonego przez radomskiego muzyka, Roberta Grudnia.

Album zawiera historię wydarzenia oraz 81 zdjęć artystów, którzy występowali podczas festiwali. Wydawnictwo zostało opatrzone wstępem metropolity lubelskiego, księdza arcybiskupa Stanisława Budzika. - Od dwudziestu pięciu lat Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski. Uczy i skłania do refleksji, a to wszystko w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji - pisze arcybiskup Stanisław Budzik.

- W 1995 roku z kościoła św. Michała w Monachium do parafii pw. Św. Rodziny w Lublinie sprowadzone zostały wyśmienite organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 roku - mówi Robert Grudzień. - Okazało się, że dopiero w nowej świątyni instrument może zaprezentować wszystkie możliwości.

Organy posiadają zarówno wysokie mikstury jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej całą paletę fletów i głosów smyczkowych.W Monachium ulokowany był we wnęce, która tłumiła dźwięk, na lubelskich Czubach umieszczono go w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi.

- W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową od renesansu do współczesności. Tak narodził się pomysł festiwalu organowego na Czubach. Pierwsze imprezy miały charakter typowo edukacyjny, łączyły utwory na organy i inne instrumenty. Festiwal powstał także jako pamiątka wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie - przypomina Robert Grudzień.

– Jan Paweł II od początku jest dla nas przewodnikiem - dodaje muzyk. - W myśl jego „Listu do artystów“ staramy się prezentować sztukę bardzo różnorodną w formach, ale zawsze ukazującą wartości chrześcijańskie i humanistyczne. Oczywiście festiwal nie byłby tak ważnym wydarzeniem, gdyby nie ogromne grono wspaniałych ludzi: duchownych, samorządowców, dziennikarzy, naukowców, muzyków, społeczników. Wszystkim serdecznie dziękuję, a w szczególności księdzu kanonikowi Ryszardowi Jurakowi, ówczesnemu proboszczowi parafii Św. Rodziny , który organizował festiwal od pierwszych koncertów oraz ks. prałatowi Tadeuszowi Pajurkowi, obecnemu proboszczowi, który kontynuuje to dzieło – przyznaje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

W ramach festiwalu w latach 1997-2021 odbyło się 256 koncertów, zaprezentowało się ponad trzy tysiące artystów. Wystąpili wirtuozi królewskiego instrumentu organów m.in. z : Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady czy Kolumbii.

Festiwalowa publiczność mogła podziwiać tak wybitne postacie świata muzyki i teatru jak.: Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Marek Torzewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Kolberger, Olga Bończyk, Maciej Zakościelny oraz Poznańskie Słowiki, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Soliści, Orkiestra i Chór Teatru Muzycznego w Lublinie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Grupa Claret Gospel, Zespół Kaniorowa i Mazowsze.

- Wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby i wydanie Albumu podsumowującego 25 lat festiwali - podsumowuje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu. Festiwal w Lublinie odbywa się przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie