Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 Radomska Wiosna Literacka: spotkanie o Andrzeju Bobkowskim

/bk/
- Ten pisarz należy do klasyków prozy polskiej XX wieku – mówili goście wieczoru: Jarosław Klejnocki, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza oraz profesor Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy tomu.
- Ten pisarz należy do klasyków prozy polskiej XX wieku – mówili goście wieczoru: Jarosław Klejnocki, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza oraz profesor Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy tomu. Barbara Koś
- Jak być Polakiem lecz nie zasklepiać się tylko pokazać światu, co to znaczy być "kosmopolakiem", jak pozostać niezależnym od ideologii i wolnym? - zastanawiano się w poniedziałek podczas pierwszego spotkania, poświęconego Andrzejowi Bobkowskiemu.

- Chodzi o to, aby przywrócić temu autorowi należne miejsce - mówiła Anna Skubisz - Szymanowska witając gości i przybyłych licznie słuchaczy.

Spotkanie zatytułowane "Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości" - było promocją zbioru szkiców wydanych przez Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie i Towarzystwo "Więź". Książka przybliża sylwetkę i twórczość Andrzeja Bobkowskiego.

- Pisarza, który należy do klasyków prozy polskiej XX wieku - mówili goście wieczoru: Jarosław Klejnocki, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza oraz profesor Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy tomu.

Andrzej Bobkowski( 1913 - 1961) zmarły w wieku 48 lat w Gwatemali, pisarz, eseista ale także przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego z wykształcenia ekonomista nie został, jak podkreślali goście, pisarzem zawodowym.

- Coś piszę ale nie jestem pisarzem - mówił o sobie.

Kiedy w 1957 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ukazały się "Szkice piórkiem", okupacyjny dziennik Bobkowskiego, pisany podczas pobytu w okupowanej Francji te zapisy z czterech lat i trzech miesięcy wojny uznano za jedną z najwybitniejszych pozycji XX-wiecznej polskiej diarystyki, cały zaś dziennik za znakomita prozę.

- Było to pisarstwo bardzo ostro i celnie formułujące myśli - mówili autorzy tomu.- Pisarz kochał wolność, chciał żyć jak mu się podoba. Ale tak, by jednocześnie nie zatracać smaku codziennego życia.

We wtorek gościuem Wiosny będzie Jacek Hugo Bader, dzienniakrz i podróżnik.,autor wydanych niedawno "Dzienników kołymskich"
Spotkanie rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publciznej o godzinie 17. Wstęp wolny.
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie