Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

365. rocznica Bitwy pod Warką. Władza miasta upamiętniły słynne wydarzenie

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Władze miasta i powiatu uroczyście złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Stefana Czarnieckiego na wareckim rynku.
Władze miasta i powiatu uroczyście złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Stefana Czarnieckiego na wareckim rynku. Dworek na Długiej
W tym roku rocznice wydarzeń historycznych obchodzone są skromnie i nielicznie. Bohatera zwycięskich walk Polaków ze Szwedami, hetmana Stefana Czarnieckiego, uhonorowano 7 kwietnia złożeniem kwiatów pod pomnikiem na wareckim rynku oraz mszą w Kościele świętego Mikołaja Biskupa.

365 lat temu wojska polskie pod wodzą hetmana Stefana Czarnieckiego po raz pierwszy na otwartym polu pokonały pod Warką oddziały szwedzkie. Był to niezwykle ważny dla poczucia siły i podniesienia ducha naszego narodu - impuls. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać. Tak rozpoczął się okres zwycięskiej ofensywy, która doprowadziła do zawarcia pokoju oliwskiego w 1660 roku.

Bitwa pod Warką stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart historii narodu polskiego nad Pilicą. Od 2013 roku na wareckim rynku stoi okazały monument konny zwycięskiego wodza - Stefana Czarnieckiego.

Uroczystości w kościele i na Placu Stefana Czarnieckiego

O godzinie 13 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę w Kościele św. Mikołaja Biskupa w Warce. Uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce, Mateusz Waś, zaprezentował rys historyczny związany z wydarzeniami z 1656 roku. Następnie odśpiewano uroczyście Hymn Państwowy i rozpoczęto Mszę Świętą, którą celebrował proboszcz tej parafii ksiądz Paweł Witkowski.

Dalsza część upamiętniająca historyczne wydarzenie odbyła się na Placu Stefana Czarnieckiego. Władze miasta i powiatu spotkały się pod pomnikiem, aby wspólnie złożyć kwiaty. Wśród gości byli: burmistrz Warki Dariusz Gizka, zastępca burmistrza Teresa Knyzio, członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, dwaj wiceprzewodniczący rady – Paweł Maciejewski i Tadeusz Sobieraj oraz radna Iwona Sekuła.

Ta symboliczna uroczystość, choć przebiegająca w okrojonej nieco formie - na pewno przypomniała o patriotycznej powinności i skłoniła do pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń XVII wieku w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie