Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ w powiecie kozienickim. Jak wyglądają przygotowania do realizacji programu?

Mariusz Basaj, Piotr Czarnecki
Sprawdziliśmy, jak w gminach powiatu kozienickiego wyglądają przygotowania do realizacji tego programu.

Ponad 27 milionów złotych do końca roku trafi do rodzin z powiatu kozienickiego objętych programem „Rodzina 500+”. Sprawdzamy, gdzie i ile dzieci zostanie objętych pomocą.

Program Rodzina 500+ to sztandarowy projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla rodzin w wysokości 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko.

W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 złotych na osobę w rodzinie lub 1200 złotych w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, 500 złotych będzie wypłacane również na pierwsze dziecko.

Złóż wniosek!

Realizacją programu w poszczególnych gminach będą zajmowały się Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, a w Kozienicach Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wnioski o przyznanie świadczenia będą przyjmowane w całej Polsce od 1 kwietnia. Na ich złożenie rodziny będą miały trzy miesiące - jeśli złożą stosowne dokumenty do 1 lipca, to dostaną wyrównanie za pierwsze miesiące działania programu. Do programu będzie można dołączyć też później, ale wtedy nie otrzymamy wyrównania. Na rozpatrzenie wniosków samorządy będą miały trzy miesiące.

Rodziny, które będą chciały skorzystać ze świadczeń na drugie i kolejne dziecko będą musiały złożyć tylko wnioski. Ci, którzy chcieliby uzyskać pomoc na pierwsze dziecko, będą musieli podać także informację o dochodach nieopodatkowanych.

Wnioski do programu rodziny będą musiały składać każdego roku. Pierwszy okres jest nieco wydłużony i będzie obowiązywał do 30 września 2017 roku. Obowiązkiem osób pobierających świadczenia będzie też informowanie ośrodków o wszelkich zmianach wpływających na przyznanie świadczeń, jak na przykład zmianach miejsca zamieszkania czy osiągnięciu wieku 18 lat przez dziecko.

Trwają przygotowania

Wszystkie gminy szykują się do realizacji programu. Pracownicy biorą udział w szkoleniach, szykowane są pomieszczania, w których będą przyjmowani interesanci. Sprawdzamy jakie środki otrzymają poszczególne gminy i ile osób - szacunkowo - może skorzystać z programu. Dokładniejsze liczby będą znane dopiero po weryfikacji wniosków.

Garbatka-Letnisko

W tej gminie z pomocy skorzysta około 600 dzieci, a zaplanowana na ten rok kwota potrzebna do realizacji programu to około 2,2 miliona złotych. Wnioski będzie można pobrać na stronie GOPS-u oraz w siedzibie placówki (ulica Spacerowa 2 A) już od 14 marca.

Głowaczów

Znacznie więcej osób skorzysta z programu w Głowaczowie, bo według szacunków może to być nawet do 1400 dzieci. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą niemal 4,16 miliona złotych.

Wnioski wraz załącznikami można znaleźć na stronie urzędu (www.glowaczow.pl, zakładka druki do pobrania) lub w siedzibie urzędu gminy, w pokoju numer 9. Wnioski przyjmowane będą od 1 kwietnia w godzinach pracy placówki.

Gniewoszów

- Na dzień dzisiejszy nie możemy jednoznacznie stwierdzić ile rodzin zostanie objętych programem. Na ten cel otrzymamy około 2,13 miliona złotych - mówi Bogdan Przychodzeń, kierownik gniewoszowskiego GOPS-u.

Wnioski będą przyjmowane od pierwszego kwietnia w siedzibie GOPS-u (ulica Lubelska 16), tam też znajdziemy wzory - jak należy je prawidłowo wypełniać.

Grabów nad Pilicą

Na realizację programu w tej gminie zaplanowano niemal 2,3 miliona złotych.

- Szacujemy, że z pomocy skorzysta około 700-800 dzieci. Złożyliśmy już zamówienie na wnioski, będą dostępne w siedzibie GOPS-u (ulica Pułaskiego 51) od 1 kwietnia - mówi Jolanta Stefaniak, kierownik jednostki.

Kozienice

Z szacunkowych obliczeń wynika, że na terenie Gminy Kozienice mieszka 5109 dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Władze nie wiedzą jeszcze, ile z nich zostanie objętych pomocą. Wiadomo, że gmina na realizację programu 500+ otrzyma około 10 milionów złotych.

Wzory dokumentów do złożenia dostępne będą od 21 marca w urzędzie miejskim (ulica Parkowa 5) oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (ulica Marii Curie-Skłodowskiej 3). To właśnie w MGOPS-ie będzie od 1 kwietnia można składać wnioski.

Obsługą programu zajmą się dwie osoby. Obecnie trwa właśnie przygotowanie ich stanowisk pracy.

Magnuszew

Gmina Magnuszew otrzyma na realizację programu 500+ w tym roku około 4,54 miliona złotych.

- Przewidujemy, że z pomocy skorzysta około 950-1000 dzieci. Oczywiście nie są to w stu procentach precyzyjne dane - zaznacza Edyta Figlewicz z GOPS-u w Magnuszewie. Jak zapowiada, druki wniosków będzie można pobrać od 1 kwietnia w siedzibie ośrodka (ulica Saperów 24), a także ze strony urzędu gminy.

Sieciechów

- Przewidujemy, że program obejmie około 300-400 dzieci - mówi Henryka Wojewoda, kierownik tamtejszego GOPS-u. Gmina otrzyma na ten cel 1,85 miliona złotych.

Druki wniosków już zostały zamówione i będzie je można pobierać w siedzibie placówki (ulica 11-go Listopada 2). a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie