60. Edycja Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Mazowsza już za nami

MGR
Czeski kolarz Alois Kankovsky z grupy ELKOV - AUTHOR został triumfatorem 60. edycji Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Mazowsza. Mistrz świata w kolarstwie torowym pierwszy minął linię mety ostatniego, 4. etapu, ze startem i metą w Kozienicach. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Grzegorz Stępniak.

W tym roku Kozienicom przypadły zaszczyt organizacji ostatniego etapu jubileuszowej 60. edycji touru. W sobotę na starcie przed ływalnią "Delfin" do rywalizacji stanęło ponad 120 zawodników z 23 ekip. Byli wśród nich Grzegorz Stępniak - lider wyścigu po 3 etapach oraz tracący do niego pięć sekund Alois Kankowski.

Tuż przed startem dokonano prezentacji ekip biorących udział w wyścigu. Zawodników przywitał burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka. Po prezentacji przyszedł czas na start.Przed kolarzami do pokonania była trasa licząca 165 kilometrów - pięć okrążeń po 33 kilometry każde. Trasa wyścigu prowadziła przez miejscowości na terenie powiatu Kozienickiego oraz ulicami miasta.

Po trzech godzinach i 32 minutach na ulicę Legionów wpadła cała grupa kolarzy. Pierwszy z peletonu finiszował Alois Kankowski. 34-letni Czech za etapowe zwycięstwo otrzymał 10 sekund bonifikaty. Dało mu to żółtą koszulkę lidera i zwycięzcy 60. Wyścigu Dookoła Mazowsza. Na drugim miejscu finiszował Łotysz Emils LIEPINS, a trzeci był w Kozienicach rodak i kolega z drużyny Kankovskyego Vojtech HAČECKÝ

Akcent Kozienicki

Sebastian Kofał pochodzący z Kozienic a startujący w barwach Pogoni Mostostal Puławy zajął 39 miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 87 pozycji.

Ceremonia dekoracji rozpoczęła się od nagrodzenia najlepszych zawodników na dwóch premiach lotnych. Pierwszą poświęconą pamięci Marka Łuczyńskiego wygrał Alois Kankovsky. Druga była memoriałem Janusza Stąpóra i tu najszybszy okazał się Kamil Małecki. Kolarz CCC Sprandi Polkowice założył także białą koszulkę dla najlepszego młodzieżowca.

Oprócz zwycięzców 4. etapu i klasyfikacji końcowej, na podium stanęli również najbardziej aktywny zawodnik i najlepszy sprinter. Niebieską koszulkę założył Grzegorz Stępniak, a zieloną Michał Podlaski. Najlepszą drużyną została ekipa CCC Sprandi Polkowice.

Mistrzostwa Powiatu Kozienickiego

Kilka godzin wcześniej przed wyścigiem zawodowych kolarzy odbyła się rywalizacja miłośników kolarstwa. W Mistrzostwach Powiatu Kozienickiego i Mazovia Masters ścigało się ponad 40 uczestników. Z samych Kozienic i okolic do rywalizacji stanęło 20 osób, do pokonania mieli jedną, 33-kilometrową pętlę. Pozostali jechali dwa okrążenia.

Pierwszy linię mety przekroczył Marcin Kosiński, a drugi ze stratą trzech sekund był Andrzej Piasek. Obaj panowie trase pokanli w 48 minut.

Drugi etap Mazovia Masters - czyli wyścigu dla amatorów wygrał Dariusz Wojciechowski. Na finiszu o ułamki sekund wyprzedził Grzegorza Krejnera. Trzeci, ze stratą prawie minuty do zwycięzcy, linię mety minął Paweł Czarnecki.

Na podium w Mistrzostwach Powiatu stanęli Marcin Kosiński, Andrzej Piasek i Jakub Bogacki, najlepszy z piątki zawodników Energii Kozienice. Wśród kobiet wygrała Renata Bachanek, a drugie miejsce zajęła Wiktoria Kubik.

Oklaski dla Pana Zygmunta

Drugim zawodnikiem w kategorii powyżej 60 lat okazał Zygmunt Michalski. Pan Zygmunt podczas dekoracji zebrał gromkie brawa za wytrwałość, urodził się w 1940 roku, a 33 kilometry pokonał w niespełna godzinę i 13 minut.

Mazovia Masters wygrał drugi ma mecie w Kozienicach Grzegorz Krejner. Brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym z 2001 roku.Drugi był Sebastian Borowski, a trzecie miejsce zajął Jakub Urbański.