Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

600. urodziny Jastrzębia. Wiemy, jakie wydarzenia zaplanowano. Pierwsze uroczystości już na początku stycznia

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Facebook / Gmina Jastrząb z drona
W 2022 roku Jastrząb będzie obchodził 600. urodziny. Gmina planuje odzyskać utracone prawa miejskie, ale również zaplanowała uroczyste obchody jubileuszu. Start już 6 stycznia.

Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy, według Jana Długosza Jastrząb został założony przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca XV w 1422 roku na miejscu po wykarczowanym lesie na terytorium iłżeckim, należącym do biskupów krakowskich. Jastrząb prawa miejskie stracił 1869 roku w ramach represji zaborcy. Wówczas car Aleksander II zmienił tę miejscowość na osadę i włączył do gminy Rogów. Los Jastrzębia podzieliły inne miasta, takie jak: Ciepielów, Gielniów, Kazanów, Magnuszew, Przytyk, Wolanów, a rok później również Wierzbica.

Wielkie święto w gminie

Gmina szykuje wielkie świętego z tego powodu. Powołano nawet komitet organizacyjny, w jego skład wchodzi 15 osób, a przewodniczącą jest Beata Przytuła - Bińkowska, dyrektor szkoły w Jastrzębiu. Zaplanowano atrakcje na każdy miesiąc przyszłego roku.

Wiadomo, że pewne jest, iż uroczystości rozpoczną się 6 stycznia uroczystą sesją Rady Gminy, która odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu. Referat na temat historii ma wygłosić ksiądz Albert Warso, pochodzący z gminy Jastrząb, który jest pracownikiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Będzie konkurs wiedzy o Jastrzębiu, a przed kościołem uroczyste bicie pamiątkowych medali z okazji tego święta. Według wstępnych założeń otrzymają go uczestnicy mszy świętej.

To oczywiście nie wszystko. Mrozoodporni szykują na początku lutego wielki zlot morsów. Szczegóły są dogadywane, ale być może odbędzie się na podobnych zasadach jak w 2020 roku, gdy przyjechały między innymi Morsy z Madagaskaru ze Skarżyska-Kamiennej, Aktywni Ćmińsk, Nurt Mostki, Morsy znad rzeki Morawica, czy Ekipa Lodowcowa z Chlewisk. Pozostałe imprezy są tak na prawdę ustalane, ich organizacja zależy tak na prawdę od wielu czynników. Według wstępnych założeń, w marcu mają się odbyć imprezy sportowe, w kwietniu sadzenie 600 drzewek, w maju rajdy rowerowe, biegi. W czerwcu konferencja naukowa z profesorami z wielu polskich miast. W ciągu wakacji mają się odbyć różnego rodzaju atrakcje z Dniami Jastrzębia, a na zakończenie między innymi wmurowanie kapsuły czasu, czy odznaczenie zasłużonych osób dla Jastrzębia. Jak wspomnieliśmy, wszelkie szczegóły są ustalane i niewykluczone, że coś może się zmienić.

Prawa miejskie

Rada Gminy Jastrząb podjęła uchwałę intencyjną w sprawie odzyskania praw. Dzięki niej można było zaplanować konsultacje z mieszkańcami, które ruszyły 1 września. Ludzie mogli głosować na "TAK" lub "NIE". Specjalne stanowisko było udostępnione mieszkańcom w Urzędzie. Odbyły się również spotkania w terenie, w sołectwach. Na terenie całej gminy uprawnionych do głosowania było 4151 mieszkańców. W konsultacjach udział wzięło 319 z nich, czyli 7,68 procent. Za nadaniem statusu miasta opowiedziało się 287 osób, czyli 89,96 procent, przeciw było szesnaście (5,01%) - tyle samo mieszkańców wstrzymało się od głosu. W samym Jastrzębiu na 808 osób uprawnionych do głosowania wzięło udział 51 mieszkańców, co stanowi 6,31%. Za nadaniem statusu miasto zagłosowało 47 osób, czyli 92,15 procent.

Według urzędników, Jastrząb spełnia kryteria, do odzyskania praw. Plusem jest zwarta zabudowa rynku, posiadanie zabytków, dobra infrastruktura, rozwinięta sfera usług publicznych i funkcjonowanie instytucji o charakterze ponadlokalnym. Ważne jest też to, że znaczna część mieszkańców nie prowadzi działalność rolniczej w gospodarstwach.

Zaletami praw miejskich ma być między innymi: wzrost rangi i znaczenia gminy, wzrost atrakcyjności turystycznej, aktywizacja gospodarcza, dostęp do środków z funduszy europejskich zarówno dla miast jak i dla obszarów wiejskich. Władze gminy zapewniają, że nie wzrosną podatki od nieruchomości i rolne. Podobnie jest z opłatami za wodę, czy śmieci. Wszelkie podatki ustala Rada Gminy. Nie będzie również potrzebna wymiana dowodów osobistych. Nie będzie nowych wyborów samorządowych.

W życiu mieszkańców wiele się nie zmieni. Obecny wójt zostałby burmistrzem, a Rada Gminy Radą Miejską. Wójt Andrzej Bracha wystosował do mieszkańców list za pośrednictwem strony urzędowej. Procedurę nadawania praw miejskich nadzoruje Departament Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie