Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Radomiu (wideo, zdjęcia)

bk/
Na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje władz miasta, Rady Miejskiej, kół weteranów i mieszkańcy Radomia złożyli kwiaty
Na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje władz miasta, Rady Miejskiej, kół weteranów i mieszkańcy Radomia złożyli kwiaty Tadeusz Klocek
- Druga wojna światowa przeszła do historii jako największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości - mówiono podczas uroczystych obchodów 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w poniedziałek w Radomiu.
Obchody rocznicy II wojny światowej w Radomiu

Obchody rocznicy II wojny światowej w Radomiu

Uroczystości patriotyczne poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej loty bojowe 21 Eskadry Bombowej, które odbyło się o godzinie 10 na lotnisku Piastów.

21 Eskadra Bombowa była pododdziałem lotnictwa bombowego Wojska Polskiego II RP która pod koniec sierpnia 1939 roku wyruszyła na lotnisko Sadków koło Radomia, a następnie skierowana została na lotnisko zapasowe Wsola. Podporządkowana dowódcy Brygady Bombowej walczyła w kampanii wrześniowej

Teraz wystawiono wojskowe warty honorowe. Meldunek złożył dowódca Garnizonu Radom, podpułkownik pilot Adam Ziółkowski. Następnie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy, pod którą złożono kwiaty.

.Następnie kombatanci, weterani walk zebrali się na placu przed Kościołem Garnizonowym. Po złożeniu meldunku przez dowódcę Garnizonu Radom w kościele rozpoczęła się msza święta.

W homilii podkreślano tragizm II wojny światowej wywołanej przez zbrodnicze siły faszyzmu. Wojny, która pochłonęła dziesiątki milionów ofiar, zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Jej najstraszniejsze przejawy, wynikające ze zbrodniczej polityki nazizmu, miały miejsce zarówno w obozach koncentracyjnych, jak i innych miejscach planowej zagłady masowej. Do takich miejsc należał także Radom .

- Do dziś nie jest do końca znana liczba radomian, którzy byli ofiarami wojny.

Mówił o tym także w swoim wystąpieniu okolicznościowym prezydent miasta, Andrzej Kosztowniak.

- Nie wiemy, ilu dokładnie radomian wywieziono do obozów koncentracyjnych i ilu trafiło na roboty przymusowe do Niemiec, skąd już nigdy nie wrócili do rodzinnego miasta i swych najbliższych.

Pamiętamy o nich - żołnierzach i ludności cywilnej, mężczyznach i kobietach, chłopcach i dziewczętach, którzy złożyli swe życie w obronie pokoju i wolności. Wyrażamy naszą wielką wdzięczność tym, którzy o Polskę walczyli - pod-kreślił prezydent.- Oddając dziś, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, hołd jej uczestnikom i ofiarom, pragniemy, by najwyższa cena, jaką zapłacili za wolność Polski i Polaków, nie została zmarnowana.

Uroczystości zakończył Apel Pamięci. Na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje władz miasta, Rady Miejskiej, kół weteranów i mieszkańcy Radomia złożyli kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie