Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC halogenów

/pot/
Żarówki halogenowe dają o wiele większe od tradycyjnych możliwości "aranżacji światła"
Żarówki halogenowe dają o wiele większe od tradycyjnych możliwości "aranżacji światła" Osram

Żarówki halogenowe dają o wiele większe od tradycyjnych możliwości "aranżacji światła"
(fot. Osram)

Żarówki halogenowe na dobre zagościły w naszych domach. Coraz częściej spotykamy je w miejscach do tej pory zarezerwowanych dla tradycyjnych "baniek". Doskonale nadają się do aranżacji wnętrz, dzięki czemu cieszą się popularnością zarówno wśród projektantów, jak i użytkowników.

Żarówka pełna zalet

Dzięki atrakcyjnej, "brylantowej" barwie światła żarówki halogenowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych wnętrz, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na prawie nieograniczone możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczeń.

Żarówki halogenowe mogą służyć jako oświetlenie ogólne (np. zainstalowane w podwieszanym suficie), ale pozwalają również tworzyć akcenty świetlne np. przy lustrze w łazience, czy w salonie, oświetlając wybrane elementy wnętrza. Tendencja do wykorzystywania żarówek halogenowych wynika również z ich czysto praktycznych zalet. Są trwalsze i dają więcej światła niż żarówki tradycyjne.

Halogen halogenowi nierówny

Tak jak w przypadku zwykłych żarówek, w przypadku żarówek halogenowych możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Znajomość podstawowych różnic między nimi pozwoli nam lepiej dopasować żarówkę do naszych potrzeb.

Dostępne na rynku żarówki halogenowe dzielimy na niskonapięciowe i te przeznaczone do napięcia sieciowego. Pierwsze działają zazwyczaj na napięcie 12 V i wykorzystywane są głównie w oświetleniu dekoracyjnym. Ich podstawową zaletą jest możliwość montażu na prawdziwie filigranowych konstrukcjach. Należy pamiętać o tym, że żarówki niskonapięciowe wymagają zastosowania zajmującego dużo miejsca transformatora (mieszczącego się np. w podstawie lampy).

Dlatego też, w codziennym użytku, wygodniejsze są żarówki halogenowe na napięcie 230V. Tego typu żarówkę można kupić w wersji wyposażonej w gwint, dzięki czemu bez problemu możemy wkręcić ją np. w ozdobną lampkę, zastępując tradycyjną żarówkę.

Żarówki halogenowe różnią się również kształtem i konstrukcją. Na rynku dostępne są żarówki z reflektorem (odbłyśnikiem wyglądającym jak mini-klosz) oraz bez reflektora, przeznaczone do umieszczenia w gotowej oprawie np. biurkowej lampce oraz wyszukanych, dekoracyjnych lampach.

W najnowocześniejszych żarówkach halogenowych reflektor został zastąpiony przez odbłyśnik znajdujący się wewnątrz samej żarówki, co pozwoliło na niespotykaną do tej pory miniaturyzację oświetlenia. Najmniejszą na świecie tego typu żarówką jest "ministar" firmy Osram. Jej zastosowanie pozwala na precyzyjne punktowe oświetlenie wybranego fragmentu wnętrza.

Oryginalna aranżacja

Dzięki bogatemu asortymentowi i możliwości różnorodnego zastosowania możemy stosować żarówki halogenowe zarówno do oryginalnej aranżacji wnętrz, jak i po to, aby uzyskać bardziej efektywne oświetlenie. Stałe udoskonalanie technologii wykorzystywanych przy produkcji żarówek halogenowych sprawia, że nie tylko moda na ich stosowanie nie przemija, ale stają się coraz popularniejsze w polskich domach.

Opinia eksperta

Andrzej Wiśniewski - ekspert firmy Osram

Odpowiedź na pytanie czym różnią się żarówki halogenowe od tradycyjnych wydaje się oczywista - są od nich dużo mniejsze i dają światło o nieco innej barwie. Dodatkowo są zdecydowanie bardziej oszczędne i świecą dłużej. Z czego jednak wynika tak wyraźna przewaga żarówek halogenowych nad tradycyjnymi? Zarówno żarówki tradycyjne, jak i halogenowe świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Niestety, rozgrzewany do wysokich temperatur wolfram paruje, co oczywiście skraca jego żywotność. Dzięki wprowadzeniu do bańki żarówki halogenu (pierwiastka z grupy fluorowców np. fluoru, chromu lub jodu) ogranicza się skutki tego zjawiska. Krążący w bańce halogen łączy się z odparowanym wolframem i z powrotem osadza go na żarniku "regenerując" go. Ten proces fizyczno-chemiczny nazywa się regeneracyjnym cyklem halogenowym. Jego efekt to nie tylko dłuższa trwałość żarówki, lecz również dużo mniejsze "słabnięcie" światła wraz z kolejnymi miesiącami stosowania żarówek.

Główne zalety żarówek halogenowych:

- "Brylantowe światło" - wytwarzają światło o nieco innej barwie niż w przypadku tradycyjnych żarówek, co pozwala na stworzenie nowoczesnego nastroju we wnętrzu

- Wszechstronność - mogą służyć jako oświetlenie ogólne i dekoracyjne

- Różnorodność - dostępne w wielu wersjach, dzięki czemu można wybrać żarówkę idealną do konkretnego zadania. Przykładowo żarówki halogenowe wyposażone w gwint można wkręcić w miejsce tradycyjnych żarówek

- Niewielkie rozmiary - pozwalają na miniaturyzację oświetlenia dekoracyjnego

- Trwałość - świecą od 2 do 5 razy dłużej niż zwykłe żarówki

- Wysoka skuteczność świetlna - dają od 20 do 100 proc. więcej światła niż tradycyjne żarówki o tej samej mocy

- Energooszczędność - dzięki wyższej skuteczności świetlnej, tradycyjne żarówki możemy zastępować żarówkami halogenowymi o mniejszym poborze energii, bez utraty jakości światła

- Stała ilość światła - ich światło "nie słabnie" w miarę upływu czasu użytkowania

Rady dla użytkowników

1.Tańszy nie znaczy lepszy

Wybór żarówki halogenowej nie jest prosty. Różnice w ce-nach produktów przekraczają nawet dziesięć złotych. Konsu-menci, aby zaoszczędzić decydują się często na zakup żaró-wek tańszych. Niestety efektem tego wyboru jest niejednokrot-nie zbyt szybkie zużycie żarówek i konieczność ich wymiany. Co więcej, w przypadku żarówek halogenowych, jakość wyko-nania ma wpływ nie tylko na ich trwałość, ale również na bez-pieczeństwo użytkowania.

2. Odporność na przepięcia

Kupując żarówkę halogenową powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim istotne jest, by była ona odporna na przepięcia, które mogą powstać w sieci elektrycznej np. po włączeniu komputera. W przypadku żarówek niskiej jakości, taki nagły skok napięcia może doprowadzić nawet do wybuchu żarówki. Zamontowanie jej w lampce z otwartą oprawą (np. w żyrandolu) tworzy więc poważne za-grożenie dla domowników. W żarówkach markowych producentów zastosowano rozwiązania zapewniające całkowite bezpieczeństwo ich użytkowania.

3. Temperatura żarówek

Pamiętajmy, że żarówki halogenowe nagrzewają się do wyższych temperatur, nie powinniśmy ich zatem dotykać gołymi palcami. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o ryzyko poparzenia. Pozostawione przez nas na żarówce ślady np. z tłuszczu mogą po jej włączeniu nagrzać się do temperatury wyższej niż sama bańka, co grozi jej pęknięciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ABC halogenów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie