MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Niepodległości w Pionkach. Rozmawiali o stosunkach z sąsiadami, był też konkurs historyczny dla młodzieży

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Młodzież z Pionek w trakcie Akademii Niepodległości uczestniczyła także w konkursie historycznym.
Młodzież z Pionek w trakcie Akademii Niepodległości uczestniczyła także w konkursie historycznym. Archiwum szkolne
W środę 9 marca w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach już po raz dziesiąty odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród uczestników spotkania znalazło się trzynastu przedstawicieli Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach wraz ze swoim opiekunem – panem Jackiem Malickim. Zajęcia Akademii Niepodległości rozpoczęły się od wystąpienia profesora Marka Wierzbickiego, który po przywitaniu zgromadzonych w licznie kilkudziesięciu osób przedstawił Zaproszonego Gościa i zaprosił wszystkich do udziału w konkursie związanym tematycznie z z wystąpieniem doktora Pawła Libery.

Kulminacją jubileuszowego spotkania było wystąpienie Pawła Libery, pracownika Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, który w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Wschodni sojusznicy Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920” w bardzo interesujący sposób zanalizował możliwości ścisłej współpracy rządu polskiego z narodami na walczącymi z Rosją bolszewicką na początku XX wieku. Zaproszony gość powiązał w swoje prelekcji sytuację polityczno-militarną panująca w czasie wojny polsko – bolszewickiej do obecnych wydarzeń, jakie mają miejsce na Ukrainie oraz prowadzonej od wieków polityki imperialnej Rosji.

Odbył się również Konkurs Wiedzy na temat współpracy II Rzeczypospolitej z narodami Europy Wschodniej w latach 1918-1919. Do rywalizacji przystąpiło 30 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Pionek, wśród nich jedenastu uczniów z popularnego "Zielonego". Jury konkursu na czele z doktorem Liberą przeprowadziło pisemny test wiedzy, w trakcie, którego jego uczestnicy mogli wykazać się wiedzą historyczną.

W związku z faktem, iż uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą Jury konkursu postanowiło przyznać pięć nagród, jedną za pierwsze miejsce i cztery równorzędne nagrody za drugie. Oto laureaci konkursu:

  • 1 miejsce - Zuzanna Monik z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Pionkach

Drugie miejsca zajęli:

  • Milena Pierzchała i Szymon Jaworski z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
  • Natalia Pietrzyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
  • Filip Luty z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Pionkach

- Ogromne podziękowania należą się profesorowi Markowi Wierzbickiemu za zorganizowanie, już po raz dziesiąty Akademii Niepodległości. Cieszę się też z faktu, iż mogliśmy podziękować doktorowi Pawłowi Liberze przekazując na jego ręce książki poświęconej Naszej szkole, Powiatu Radomskiego i Miasta Pionki. Uważam, że poznawanie historii Polski i naszych sąsiadów stanowi ważny element kształtowania postaw patriotycznych. Połączenie wiedzy historycznej z umiejętnościami informatycznymi oraz szeroko rozumianymi środkami masowego przekazu pozwoliło młodzieży na bliższe poznanie stosunków Polski z sąsiadami na początku w XX wieku - podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pionkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie