MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Bezpieczne ferie 2018" w Kozienicach. Udany wypoczynek to bezpieczny wypoczynek

Kamil Zapora
Konferencja na temat akcji "Bezpieczne ferie 2018" w Kozienicach.
Konferencja na temat akcji "Bezpieczne ferie 2018" w Kozienicach. Kamil Zapora/kozienice24
We wtorek 9 stycznia w Centrum Kulturalno-Artystycznym miała miejsce konferencja inaugurująca akcję „Bezpieczne ferie 2018”. Wpisuje się ona w ciąg działań realizowanych m.in. przez państwową straż pożarną, wydziałem bezpieczeństwa mazowiecki urząd wojewódzki i innymi służbami działającymi w zakresie bezpieczeństwa.

Konferencję rozpoczął komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.

- Jest to akcja skierowana przede wszystkim do młodzieży i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w okresie ferii. Jest to okazja, żeby intensyfikować nasze działania związane z promocją bezpiecznych zachowań na co dzień. Ferie są tym szczególnym okresem kiedy mamy dużo wolnego czasu, kiedy są organizowane różne formy wypoczynku, które mogą potęgować ryzyko zaistnienia niebezpiecznych sytuacji – mówił Bogdan Łasica.

Następnie mieliśmy okazję wysłuchać wielu niedługich, ale ciekawych wykładów poruszające poszczególne aspekty bezpieczeństwa wygłaszane przez związanych z tym specjalistów: strażaków, policjantów i kominiarzy.

Żaden akwen to nie lodowisko

Mł. asp. Edgar Zielonka i st. kap. Robert Banaszek z Ośrodka Szkolenia w Pionkach wyjaśnili przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki z jakichkolwiek powodów, w szczególności, żeby służyły nam za lodowisko. Zwłaszcza, że nie ma takie potrzeby, ponieważ organizacja bezpiecznego lodowiska wcale nie jest trudna, a pomóc mogą nam w tym sami strażacy, co z resztą chętnie robią. Jeśli natomiast miałoby już dojść do groźnej sytuacji załamania się lodu pod jakąś osobą, strażacy wyjaśnili zasady postępowania podczas takich zdarzeń. Dowiedzieliśmy się, że kiedy znajdziemy się pod lodem nie wykonujemy gwałtownych ruchów, zamiast tego należy szeroko rozłożyć ręce na lodzie, lewą nogę wyciągnąć na lód i spróbować przeturlać ponad taflę lodu i bezpiecznie przeczołgać się w kierunku, z którego przyszliśmy.

Ta sama sytuacja została przedstawiona z perspektywy obserwatora. Niosąc pomoc możemy wejść na lód, ale w odpowiedni sposób – rozkładamy ciężar ciała na jak największej powierzchni lodu kładąc się i przeczołgujemy w kierunku osoby, której chcemy pomóc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie