Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywni fotograficy- nowe wystawy autorstwa członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego

Barbara Koś
O wystawie w bibliotece mowiła Barbara Polakowska.
O wystawie w bibliotece mowiła Barbara Polakowska. Dorota Wólczyńska
„Nieoczywistości koloru” to tytuł nowej wystawy radomskich fotografików otwartej we wtorek, 5 grudnia, w Małej Galerii RTF w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

To wystawa zbiorowa zdjęć autorstwa dziewięciu członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jak mówili podczas wernisażu Barbara Polakowska, kurator Małej Galerii i Leszek Jastrzębiowski, prezes Towarzystwa, pokazanie na fotografii rzeczywistych kolorów najbarwniejszych zjawisk zaistniałych w przyrodzie, na przykład wschodów i zachodów słońca, jest niemożliwa. Klisza fotograficzna, matryca światłoczuła, ekran monitora, czy drukarki fotograficzne mają swoją własną paletę barw. Z natury tych rzeczy kolor fotografii obiektu będzie mniej lub więcej różny od rzeczywistości. Programowanie graficzne pozwala na swobodną ingerencję w kolorystykę fotografii. Pojawia się cała sfera interpretacji, kreacji i rozmyślnych zmian, aby podkreślić zamierzony efekt i dać wyraz własnego widzenia.

Fotografia czarno-biała czy fotografia monochromatyczna to też interpretacja kolorów na obrazie fotograficznym. Wyraz „bezbarwnej” fotografii jest nie mniej barwny poprzez swój klimat tworzony emocjami i uczuciami twórcy. Wszystkie te rozważania prowokują do postawienia pytania, jak członkowie RTF-u zaprezentują nieoczywistość koloru.

Prace pokazują: Iwona Czubek, Stanisław Gąsior, Leszek Jastrzębiowski, Iwona Nabzdyk, Barbara Polakowska, Zbigniew Staniszewski, Justyna i Stanisław Wolaninowie i Dorota Wólczyńska.

A wcześniej, w poniedziałek, 4 grudnia, w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56, Stowarzyszenie Do Celu zaprosiło na wernisaż wystawy zdjęć Doroty Wólczyńskiej „Dostrzec człowieka”. Wystawa podkreślała obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzony 3 grudnia.

Autorka fotografowała uczestników warsztatów terapii zajęciowej „Do celu”. Na ekspozycję złożyło się kilkanaście wielkoformatowych zdjęć, na których widać fragmenty ludzkich twarzy i przede wszystkim oczy.

- Żeby dostrzec człowieka nie jest potrzebna cała twarz – mówiła podczas wernisażu Dorota Wólczyńska.- Do nawiązania dialogu wystarczą oczy. Chciałabym, żeby te oczy wpatrzyły się w oczy tych, którzy mogą pomóc niepełnosprawnym: zespołem Downa, autyzmem czy innymi schorzeniami.

Wystawa kontynuuje poprzedni projekt Doroty Wólczyńskiej i Tatiany Kaplińskiej „Chromosom miłości”, w ramach którego Wólczyńska pokazała na fotografiach dzieci z zespołem Downa

Pomysłodawczynią kampanii społecznej „ Dostrzec człowieka” jest również Tatiana Kaplińska, kierownik warsztatów terapii zajęciowej Do celu.

Zobacz także: Wystawa "Radom. Dwa spojrzenia" w Łaźni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie