Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Albo cyfrowa aparatura albo… Koniec kina w Grójcu?

RF
- Chcemy być ambitni i zrobić cyfryzację naszego kina - powiedział Grzegorz Rejer, dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury.
- Chcemy być ambitni i zrobić cyfryzację naszego kina - powiedział Grzegorz Rejer, dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury. Roman Furciński
Grójecki Ośrodek Kultury nie otrzyma dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup cyfrowego systemu wizyjnego. Teraz samorząd musi podjąć decyzję, czy chce mieć kino w mieście.

Sprawdziliśmy

Program rozwoju kin Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zakłada stworzenie Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Kina mają mieć projektor cyfrowy, serwer kina cyfrowego, panel-komputer do obsługi, układ do projekcji 3D i okulary do jego oglądania. Dzięki takiemu sprzętowi, oprócz wyświetlania premier, będzie możliwość wyświetlania transmisji satelitarnych oper, spektakli teatralnych z całego świata, koncertów muzycznych i transmisji sportowych, na przykład meczów piłkarskich z finałów EURO 2012 w 3D.

700 tysięcy złotych

700 tysięcy złotych

700 tysięcy złotych ma kosztować cyfryzacja grójeckiego kina. Dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej może wynieść do 300 tysięcy złotych. Jacek Stolarski, burmistrz Grójca, zadeklarował wstępnie, że jeśli Polski Instytut Sztuki Filmowej zaakceptuje wniosek i dofinansuje projekt, to pozostałą część dołoży samorząd.

Kiedy na początku czerwca na Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni ogłoszono, że za najlepszy Dyskusyjny Klub Filmowy uznano to z Grójca, była ogromna radość. Szybko jednak została nieco zmącona informacją, że trzeba przeprowadzić cyfryzację kina, jeśli ma ono dalej działać. Mimo że Polski Instytut Sztuki Filmowej gotowy jest dołożyć do inwestycji, to i tak koszt jest duży. Chodzi o wsparcie w kwocie 300 tysięcy złotych.

CZASOWO ODRZUCONY

Grójecki Ośrodek Kultury złożył wniosek, ale został on odrzucony. Nie spełniał wymogów postawionych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dotyczyło to ilości wyświetlanych seansów w ciągu roku. Trzeba było wykazać minimum 300 seansów, a w Grójcu było ich 180.

- Grójecki musi spełnić wszystkie wymagane warunki, tak jak każdy kto ubiega się o dofinansowanie. Nie robimy wyjątków. Nawet mniejsze ośrodki spełniają kryteria ilości wyświetlanych filmów - powiedziała Renata Pawłowska-Pyra, odpowiedzialna w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej za projekt cyfryzacji kin. - Wniosek nie jest całkowicie odrzucony. Jeśli kryteria zostaną spełnione, to może ubiegać się o dofinansowanie. Kolejny termin jest w listopadzie.

CHCĄ BYĆ AMBITNI

Cyfryzacja jest jedyną szansą na istnienie grójeckiego kina. Jest pomysł jak spełnić warunki postawione przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Chcemy być ambitni. Chcemy wziąć w leasing projektor cyfrowy i system nagłośnienia. Rozmawialiśmy już w tej sprawie z jedną z firm. Wtedy spełnimy warunek 300 wyświetleń w roku i złożymy wniosek w późniejszym terminie - powiedział Grzegorz Rejer, dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie