Alicja Fiodorow, radomska sprinterka na podium mistrzostw świata

/sid/
Alicja Fiodorow wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata niepełnosprawnych w biegu na 400 metrów J. Stobiecki
Alicja Fiodorow z Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Radom wywalczyła upragniony medal lekkoatletycznych mistrzostw świata niepełnosprawnych. W trzecim starcie w Nowej Zelandii radomianka zdobyła brązowy medal w biegu na dystansie 400 metrów.

To drugi medal wywalczony przez reprezentanta radomskiego klubu w rozgrywanych w Christchurch mistrzostwach. Wcześniej srebrny medal w biegu na 800 metrów wywalczył Marcin Awiżeń, zapewniając sobie jednocześnie kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Mistrzostwa nie zaczęły się dla radomskiej sprinterki pomyślnie. W dwóch rozegranych wcześniej konkurencjach, biegu na 200 i 100 metrów zajmowała 4. miejsca. W finale biegu na 200 metrów przegrała "brąz" o 0,07 sekundy. W drugiej konkurencji, biegu na 100 metrów od medalowej pozycji dzieliło ją jeszcze mniej, bo zaledwie 0,04 sekundy.

Radomska sprinterka nie traciła wiary w zdobycie medalu. Ostatnią szansą był bieg na dystansie 400 metrów. Fiodorow pokazała, że należy do ścisłej światowej czołówki. W finałowym biegu zajęła 3. miejsce, zdobywając upragniony medal. Jej przewaga na mecie nad czwartą, Chinką Yanping Wang wyniosła ponad 2,4 sekundy. Ponownie bezkonkurencyjna okazała się Kubanka Yunidis Castillo, zdobywając ze znakomitym wynikiem 57,67 sek. trzeci złoty medal w czasie mistrzostw. Zgodnie z zasadami kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk paraolimpijskich, awans zapewnili sobie jedynie złoci i srebrni medaliści w każdej z konkurencji. Fiodorow, aby wystartować w Londynie będzie musiała uzyskać kwalifikacje.

Rywalizacja niepełnosprawnych lekkoatletów zakończy się 30 stycznia. Fiodorow i Awiżeń zakończyli już starty. Teraz będą kibicować pozostałym reprezentantom Polski.

Wyniki finału na 400 m kobiet: 1. Yunidis Castillo (Kuba) 57,67, 2. Anrune Liebenberg (RPA) 1.00,68, 3. Alicja Fiodorow (Polska) 1.01.27.