Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambitne plany władz w Iłży. Chcą przyciągnąć tłumy turystów

/inia/
Ruiny iłżeckiego zamku po renowacji wyglądają coraz lepiej
Ruiny iłżeckiego zamku po renowacji wyglądają coraz lepiej archiwum
Zamek, wizytówka regionu za kilka lat ma przyciągać tłumy turystów

Długa historia

Wizualizacja koncepcyjna zamku
Wizualizacja koncepcyjna zamku

Wizualizacja koncepcyjna zamku

Długa historia

Iłżecki zamek powstał prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Później warownia była modernizowana przez kolejnych biskupów połowie XVI i w XVII wieku. Zamek został zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego w czasach Potopu. Odbudowany został w XVII wieku. Odbudowany i po pożarze opuszczony pod koniec wieku XVIII. Zamek został opuszczony po pożarze pod koniec XVIII wieku.

Będą tu wystawy i imprezy plenerowe i tarasy widokowe. Właśnie dobiega końca drugi etap renowacji iłżeckiego zamku. W planach są dalsze prace. - Chcemy, by zamek przyciągnął turystów do naszego miasteczka - tłumaczy Marek Łuszczek, wiceburmistrz Iłży.

Prace na zamku trwają od ubiegłego roku. Zeszłoroczne pochłonęły blisko 150 tysięcy złotych, przy czym połowa pochodziła z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Prace prowadzone w tym roku będą kosztować prawie 400 tysięcy złotych.

AMBITNE PLANY

W poprzednim udało się zabezpieczyć i nadbudować część ostańców południowej strony zamku górnego. - W tym roku dokończono nadbudowę murów, właśnie powstaje zadaszenie trzech komnat, a w najbliższym czasie zostanie położona posadzka oraz rozprowadzona instalacja elektryczna - wylicza wiceburmistrz.
Prowadzone działania są częścią kompleksowych planów zagospodarowania wzgórza zamkowego. W przyszłym roku gmina planuje rozpoczęcie badań archeologicznych północnej oraz zachodniej części zamku górnego. -A w kolejnych latach mam nadzieję uda się przeprowadzić prace konserwacyjno - adaptacyjne - tłumaczy Łuszczek.

W przyszłości pomieszczenia zamku mają zostać wykorzystane na cele wystawiennicze. - Resztę pomieszczeń, na tyle ile się da będziemy chcieli udostępnić zwiedzającym- mówi Łuszczek.

OZNAKUJĄ TRASY

W tym roku władzom gminy udało się pozyskać 500 tysięcy złotych ze środków unijnych. Na renowację zamku zostanie przeznaczona tylko część tej kwoty. - Pozostałe fundusze posłużą na oznakowanie tras turystycznych oraz budowę platform widokowych w Rezerwacie Modrzewia w Marculach oraz na terenie Natury 2000 w Pakosławiu - wyjaśnia wiceburmistrz.

Prace prowadzone na zamku cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy. - Iłżecki zamek jest "perełką regionu" dlatego warto w niego inwestować, bo przyszłości będzie to niewątpliwie jeden z głównych punktów turystycznych na Mazowszu - mówi Łuszczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie