Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Bracha - Samorządowiec Roku 2016 w powiecie szydłowieckim podsumował półmetek kadencji

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Wójt Jastrzębia Andrzej Bracha zyskał w głosowaniu największe uznanie spośród włodarzy gmin w powiecie szydłowieckim.
Wójt Jastrzębia Andrzej Bracha zyskał w głosowaniu największe uznanie spośród włodarzy gmin w powiecie szydłowieckim. Piotr Stańczak
Wójt gminy Jastrząb Andrzej Bracha został Samorządowcem Roku 2016 w powiecie szydłowieckim w czasie naszej akcji "Mała Ojczyzna - Duża Sprawa".

CZYTAJ TEŻ: Oceniliśmy włodarzy powiatu szydłowieckiego. Zobacz kto najlepszy

Głosujący czytelnicy spośród włodarzy w powiecie w tej edycji najlepiej ocenili właśnie pana. Jak pan przyjął ten wynik?

- Dziękuję wszystkim za głosy poparcia. Podchodzę jednak do tego z pokorą, ze świadomością, że mam także oponentów, nie wszystko wygląda różowo i ciągle trzeba wytrwale pracować na tym stanowisku.

Obejmując funkcję dwa lata temu, wspominał pan, że Jastrząb musi gonić inne gminy pod względem inwestycyjnym. Dziś jest półmetek rządów i czas pewnych podsumowań.

- Powiem tak, wcześniej, przez blisko 25 lat w naszej gminie na szczeblach władzy brakowało mi przede wszystkim zgody, dzięki której można coś budować, tworzyć. Myślę, że to porozumienie udało się zaprowadzić. Do Rady Gminy dostało się sześciu kandydatów z mojego komitetu wyborczego, ale w ciągu dwóch lat do moich zamierzeń przekonali się również inni. Głos opozycji też jest ważny. Początek kadencji musiałem poświęcić na zreformowanie funduszy, znalezienie pieniędzy na inwestycje. Razem z pracownikami urzędu, zespołem odpowiadającym za pisanie wniosków nastawiliśmy się na pozyskiwanie dofinansowań z zewnątrz.

Ile pieniędzy gmina Jastrząb wydaje obecnie na inwestycje?

- W tym roku 3,4 miliona złotych, to najwięcej w historii. Przed laty mieliśmy jako gmina najgorszy wskaźnik jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych. Teraz praktycznie każdy większy projekt realizujemy dzięki dofinansowaniom z zewnątrz. Budowa i wyposażenie przedszkola publicznego oraz żłobka w byłej siedzibie szkoły w Gąsawach Plebańskich kosztują około 1,2 miliona złotych, na te cele pozyskaliśmy dofinansowanie z trzech różnych źródeł. Właśnie nasz wniosek o dofinansowanie budowy przedszkola został najlepiej oceniony na Mazowszu, spośród wszystkich, starających się o pieniądze z tego programu. Oficjalne otwarcie przedszkola nastąpi 2 grudnia tego roku, już uczęszcza do niego 20 dzieci, jest duże zainteresowanie ze strony rodziców. W tym roku zakończy się budowa żłobka obok przedszkola w Gąsawach Plebańskich. Dyrektora wyłonimy w drodze konkursu, on zajmie się naborem w 2017 roku. Wykonaliśmy wodociąg przy ulicy Szydłowieckiej w Jastrzębiu, drogi w Woli Lipienieckiej Dużej oraz Śmiłowie, które były w złym stanie. Dołożyliśmy 120 tysięcy złotych do przebudowy odcinka trasy wojewódzkiej numer 727 przebiegającej przez naszą gminę. Złożymy projekt o dofinansowanie dla gospodarstw instalacji fotowoltaicznych, wykorzystujących odnawialne źródła energii - dla nas oraz Chlewisk, Mirowa i Orońska, gdyż sami jako pojedyncza gmina nie mielibyśmy szans zdobycia większej punktów przy ocenie wniosku.

Jakie najważniejsze cele wytyczył pan sobie na drugą połowę kadencji?

- Chcemy przeprowadzić termomodernizację świetlicy środowiskowej w Jastrzębiu, ale najpierw trzeba uregulować sprawy własności obiektu. Musimy także aktualizować cały czas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Potrzebujemy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. To bardzo kosztowna inwestycja, najpierw musimy mieć gotową koncepcję, jak ma ona wyglądać. Nadal nastawiamy się na pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz.

Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Bracha ma 51 lat. Mieszka w Gąsawach Rządowych-Niwach. Wcześniej był radnym gminy Jastrząb i powiatu szydłowieckiego. Pracował w Polskiej Grupie Energetycznej, udzielał się też społecznie, był m.in. założycielem Stowarzyszenia Aktywni. Stał na czele Wspólnoty Gruntowej w Gąsawach Rządowych. W wyborach samorządowych w listopadzie 2014 roku startował z komitetu Samorządowo-Społecznego. Żonaty, ma troje dzieci.

Czytelnicy oceniają i wybierają

Nasza akcja „Mała Ojczyzna - Duża Sprawa” ma na celu ocenę rządzących w naszym mieście, gminach i powiecie. Oceniamy burmistrza, wójtów, starostów, członków zarządu powiatu oraz radnych. Państwo wybierają najlepszych. Co roku, w rocznicę wyborów przypominamy obietnice wyborcze naszych włodarzy i rozliczamy ich z zaciągniętych zobowiązań.

Wyniki głosowania

1. miejsce: Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb - 1581 głosów (4916 na plus, 3335 na minus), 2. Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska - 1460 głosów (1896 na plus i 436 na minus), 3. Artur Siwiorek, wójt gminy Mirów - 855 głosów (1075 na plus i 220 na minus), 4. Artur Ludew, burmistrz Szydłowca - 773 (990 na plus i 217 na minus), 5. Henryk Nosowski, wójt gminy Orońsko - 347 głosów (411 na plus i 64 na minus).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie