Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Skubisz-Szymanowska o programie 39. Radomskiej Wiosny Literackiej

Barbara Koś
Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor biblioteki.
Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor biblioteki. Fot. barbara koś
Najnowsza literatura, ciekawi autorzy i spotkania z nimi wypełniają program 39. Radomskiej Wiosny Literackiej w dniach 4- 8 kwietnia.

Wiosna kalendarzowa kojarzy mi się z wiosną literacką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Jakie były początki tej imprezy?

Radomska Wiosna Literacka jest imprezą o wieloletniej tradycji. Jej pierwsza edycja odbyła się jeszcze w 1974 roku. Na początku była poświęcona przede wszystkim poezji, szybko jednak na spotkania zaczęto zapraszać prozaików i dramaturgów. W Radomiu gościli m.in. Marek Nowakowski, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski. Nie zabrakło również spotkań adresowanych do młodych czytelników. Jest to grupa, na którą można oddziaływać wychowawczo poprzez literaturę. Jeśli przyzwyczaimy do czytania książek i korzystania z biblioteki młodych ludzi, to mamy dużą szansę, że jako ludzie dorośli także będą sięgali po książkę. Cel imprezy jest zawsze ten sam: promocja literatury przez bezpośredni kontakt z jej twórcami.

Kto z polskich autorów będzie tym razem gościem tej imprezy?

Swoją wizytę zapowiedzieli uznani autorzy: Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik i Włodzimierz Kowalewski. Jacek Dehnel to poeta, prozaik, malarz jest autorem między innymi powieści „Lala”, za którą otrzymał Paszport Polityki za rok 2006. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Z kolei Sylwia Chutnik, pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, feministka, absolwentka gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, prezeska fundacji MaMa, działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce, jest autorką powieści: „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Cwarniara” i „Jolanta”. Jest laureatką Paszportu Polityki za rok 2008. Włodzimierz Kowalewski to także znany prozaik, krytyk literacki, felietonista. Opublikował zbiory wierszy, opowiadań oraz powieści: „Bóg zapłacz!„ „Excentrycy” i „Ludzie moralni.” Za powieść „Bóg zapłacz!” i zbiory opowiadań był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. W ubiegłym roku odbyła się premiera filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego, którego scenariusz oparty został właśnie na powieści Kowalewskiego.

Co roku prezentują się też radomianie. Kto w tym roku znajdzie się w ich grupie?

Będzie ich wielu. Wśród nich wszechstronnie wykształcona Anna Litwinek, która przez dziesięć lat pracowała w Siłach Powietrznych. Zajmuje się także plastyką i projektowaniem. Jej książka „Czarownica”, o której będzie mowa, to jej debiut powieściowy. Zapraszamy też na wieczór poetycki Hanny Avis-Zembrzyckiej z udziałem Roberta Grudnia oraz solistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu. Hanna Avis-Zembrzycka to radomska poetka zrzeszona w Stowarzyszeniu Grupa Literacka Łuczywo i aktorka w teatrze amatorskim działającym przy Resursie Obywatelskiej. Często występuje w autorskich programach słowno-muzycznych wraz z bardem Jackiem Kowalczewskim. Ciekawie zapowiada się również promocja książki „Gombrowicz z przodu i z tyłu”. To praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Ćwiklińskiego, Anny Spólnej i Dominiki Świtkowskiej.

Do kogo adresowana jest więc tegoroczna impreza?

-Do wszystkich miłośników pięknego słowa, ale i ludzi wrażliwych na sztukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie