Apetyty były większe. Tylko trzy medale zapaśników Olimpijczyka w mistrzostwach Polski juniorów

Maciej Kwiatkowski
Bartłomiej Figura zdobył srebrny medal mistrzostw Polski juniorów>>>
Bartłomiej Figura zdobył srebrny medal mistrzostw Polski juniorów>>>Maciej Kwiatkowski
Olimpijczyk Radom był organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów – U-20. Gospodarze okazali się być gościnni dla swoich rywali, bowiem nie zdobyli, ani jednego złotego medalu.

Problemy zapaśników z Radomia rozpoczęły się tuż przed zawodami. Otóż na jednym z ostatnich treningów kontuzji barku doznał faworyt do złotego medalu Michał Puchalski. - Bardzo szkoda tej kontuzji. Michał miał bardzo duże szanse na mistrzowski tytuł. Bronił przecież wicemistrzostwa uzyskanego przed rokiem. Cóż taki jest sport, że nie da się wszystkiego przewidzieć – oznajmił Zdzisław Kolanek, trener Olimpijczyka.

W związku z tym Olimpijczyk wystawił dziewięciu swoich zawodników. Ostatecznie na trzech matach o medale rywalizowało 129 sportowców, co oznaczało, że kibice tej dyscypliny sportu oglądali 208 pojedynków.

Niestety, jak się miało okazać, nie były to udane pod względem medalowym starty radomian. Najwięcej obiecywano sobie, po Konradzie Cudniku, który przed rokiem zdobył właśnie złoty medal. Tym razem podopieczny Zdzisława Kolanka musiał zadowolić się brązowym krążkiem w kategorii wagowej 72 kilogramy. Na najwyższym stopniu podium stanął z kolei Hubert Sidoruk z chełmskiego Cementu, zaś wicemistrzem Polski został Hubert Wysoczański z Sobieskiego Poznań.

Największych emocji dla kibiców Olimpijczyka dostarczyli przedstawiciele tego zespołu w kategorii wagowej 97 kg. Już przed startem mistrzostw wiadomo było, że losy medali rozstrzygną się pomiędzy trójką zapaśników: Sebastian Warchoł (Sobieski), Bartłomiej Figura i Jakub Korcz. Co ciekawe każdy z nich we wcześniejszych kategoriach wiekowych miał, już na swoim koncie złoty medal. Mimo wszystko faworytem zmagań był Warchoł, a więc aktualny przecież, wicemistrz Europy. Tak też się stało i złoto trafiło do zawodnika z Poznania. Srebrny medal zawisł na piersi Figury, zaś brązowy przypadł Korczowi.

Tymczasem ósme miejsce w wadze 63 kg, zajął Oskar Mikołajczyk z Olimpijczyka. W tej samej kategorii, piąty był Piotr Drab z Orlika Wierzbica. Taką samą lokatę co Drab, ale w kat. wagowej 60 kg., uzyskał Oskar Siwiarek z Orlika, czyli jego klubowy kolega. W tej samej wadze, Marcel Rafalski był ósmy.

W kat. 67 kg. ósmy został sklasyfikowany Krzysztof Kaczmarczyk z Orlika. W pierwszej dziesiątce, ale w kat. wagowej 77 kg., swoje starty zakończyli: Kacper Matracki (był 9) i Mateusz Tkaczyk (10), obaj Olimpijczyk. Dziewiątą lokatę wśród 16 zawodników kat. wag. 82 kg zdobył Bartosz Baćmaga z Olimpijczyka. W wadze 87 w połowie stawki, a więc na piątym miejscu sklasyfikowany został Filip Bańcerowski z Orlika. W końcu tuż za podium, na piątym miejscu zawody zakończył mistrz Polski wśród kadetów, czyli Jakub Lisek. Nowy nabytek Olimpijczyka, tym razem musiał uznać wyższość, starszych od siebie o rok i dwa lata, rywali.

W klasyfikacji drużynowej triumfował AKS Piotrków Trybunalski – uzyskując 86 punktów. Drugą lokatę uzyskali radomianie – 60 oczek, zaś trzecią MKS Unia Racibórz (48 punktów).