Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteka Pod Białym Orłem w Radomiu wraca do Muzeum imienia Malczewskiego

Barbara Koś
- To lada apteczna, która była jednym z najważniejszych elementów apteki Pod Białym Orłem i która właśnie wróciła do nas z renowacji! - cieszy się Muzeum na Facebooku.
- To lada apteczna, która była jednym z najważniejszych elementów apteki Pod Białym Orłem i która właśnie wróciła do nas z renowacji! - cieszy się Muzeum na Facebooku. Muzeum Malczewskiego/Facebook
Apteka Pod Białym Orłem istniejąca przed laty przy ulicy Żeromskiego 5 wraca do Muzeum imienia Malczewskiego. Po jej zrekonstruowaniu stanie w powstającym Muzeum Historii Radomia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

- Pamiętacie aptekę Pod Białym Orłem? - pyta Muzeum imienia Jacka Malczewskiego na swoim Facebooku. - Była wyjątkowym miejscem. I choć niestety nie działa od wielu lat, my o niej nie zapominamy. Spójrzcie na tę perełkę ze zdjęć! To lada apteczna, która była jednym z najważniejszych elementów apteki "Pod Białym Orłem" i która właśnie wróciła do nas z renowacji! Kolejne elementy apteki pojawią się w Radomiu w I kwartale 2021 roku.

Wszystko to w ramach realizacji projektu budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki. Jak podkreślał podczas niedawnego Retrospotkania w Resursie historyk, Adam Duszyk, pełnomocnik do spraw utworzenia Muzeum Historii Radomia, ma to być to instytucja, która połączy nowoczesność, historię i tradycję. Jeśli więc wejdziemy do Apteki Pod Białym Orłem z pierwszej połowy XIX wieku, nie będzie tam żadnej elektroniki, tylko oryginalne meble, szkła apteczne, waga i kasa.

I oczywiście -plafon z orłem odtworzony na suficie. Plafon z wizerunkiem białego orła w locie wraz z berłem, które trzymał w szponach, dzięki okalającej malowidło ramie przypominał obraz.

Leki w aptece podawano z szuflad zabytkowych mebli aptecznych dostawionych do trzech ścian. Półki wieńczył gzyms z szeregu małych łuków, utworzony ze splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie Biedermeier.

Były też pilastry zakończone złoconymi głowami. Lada z witrynką zawierała od strony frontowej cztery przeszklone gabloty, a dolna część lady podzielona była na cztery kwatery z płaskorzeźbami w motywie roślinnym.

Tak będzie i teraz. Meble z Apteki Pod Białym Orłem, które w 2013 roku, zostały wpisane do inwentarza Muzeum im. Malczewskiego zostały wysłane do całościowej renowacji. Przetarg wygrała firma DART z Gdańska, a wartość prac to184 tysięcy złotych.

I już wracają. Pierwsza wróciła lada apteczna – najważniejszy element apteki, a konserwatorzy zatroszczyli się o każdy jej detal. Inne części wyposażenia apteki:wśród nich zegar i regały ze szklanymi witrynami wracać będą do "Malczewskiego" w pierwszym kwartale 2021 roku.

Scenariusz wystawy głównej nowego muzeum, "Radom od X wieku do 1945” jest niemal gotowy. Wraz z Adamem Duszykiem pracują nad nim inni historycy: Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego, Dariusz Kupisz i Przemysław Bednarczyk.

A nowoczesność w Muzeum? To multimedia. Zaplanowano 50 ekranów dotykowych, na których widnieć ma historia Radomia. Na pierwszym piętrze będzie kino 3 D, w którym zostanie pokazane film o rozwoju naszego miasta. W planach jest też fotoplastikon, gdzie będziemy mogli zobaczyć zdjęcia miasta z końca XIX i początku XX wieku.

Jak mówił w Resursie Adam Duszyk, sześć stanowisk ukaże wirtualną rzeczywistość. Przeniesiemy się, na przykład, do Bramy Krakowskiej, w której zobaczymy kupców. Zostanie również odtworzone Miasto Kazimierzowskie w XIV wieku . Niektóre miejsca w posadzce będą ze szkła, by pod szkłem zobaczyć... Piotrówkę.

Zostanie też odtworzony gabinet Walerego Przyborowskiego, historyka mieszkającego i pracującego w Radomiu. Jest jego kałamarz, biurko, fotel, a także obrazy, które wisiały w gabinecie pisarza.

Przypomnijmy że Muzeum im. Jacka Malczewskiego na realizację zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej” otrzymało dotację z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie ponad 4,3 milionów złotych.

Samorząd Mazowsza chce, aby Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamieniczkach Esterki i Gąski otwarte było już w 2022 roku, a nie jak planowano - w roku 2023.

Radom na instagramie

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie