Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało dwie ciekawe wystawy i zaprasza na wernisaż

Barbara Koś
Archiwum Państwowe w Radomiu w ramach obchodów XV Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało dwie wystawy
Archiwum Państwowe w Radomiu w ramach obchodów XV Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało dwie wystawy Archiwum
Archiwum Państwowe w Radomiu w ramach obchodów XV Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało dwie wystawy. Pierwsza - "Podróże szlakiem archiwaliów" ma charakter przeglądu materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Radomiu, dla których wspólny mianownik stanowi szeroko rozumiane przemieszczanie się.

Ekspozycja ukazuje interesujące wizualnie i treściowo pozostałości po różnego rodzaju migracjach i stanowi gratkę dla miłośników wojaży, zarówno tych małych jak i dużych.

Wśród dokumentów prezentowanych na wystawie w formie oryginalnej i reprodukcjach znajdują się: paszporty, bilety komunikacyjne, fotografie, listy i wspomnienia z różnych podróży i wiele innych archiwaliów. Nie zabrakło również map, informatorów i szlaków turystycznych oraz źródeł odnoszących się Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Wystawa została opatrzona katalogiem mieszczącym materiały wchodzące w skład scharakteryzowanej kompilacji. W dniu otwarcia na pierwszych zwiedzających czekają bezpłatne egzemplarze danego wydawnictwa (liczba ograniczona).

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek, 9 czerwca w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu o godzinie 14. Wstęp wolny.

Na tym nie kończą się jednak atrakcje oferowane przez radomskie archiwum w tegorocznym święcie archiwów. W 2022 roku przypada 100 rocznica powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Dla uświetnienia tego jubileuszu archiwum opracowało wystawę on-line pod tytułem „Znamiona książek w archiwaliach skryte”, która stanowi prezentację ekslibrisów i ich projektów znajdujących się w zasobie miejscowego archiwum państwowego, ukazując jego zaskakujące i zajmujące wizualnie oblicze.

Ekspozycja przedstawia nie tylko ekslibrisy, którymi posługiwały się osoby prywatne, jak ksiądz Józef Rokoszny, regionalista Stanisław Zieliński czy major Michał Tadeusz „Brzęk” Osiński, ale również te związane z działalnością radomskiej biblioteka i analogicznych instytucji z regionu. Kompilacja zawiera ponad to ekslibrisy odnoszące się do papieża Jana Pawła II i poety Jana Kochanowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie