MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artyści z różnych stron kraju i nie tylko opanowali Iłżę

/inia/
Rysownik Nino Aydinowicz z Krakowa (z lewej) od lat uczestniczy w iłżeckich plenerach malarskich i uwiecznia na rysunkach najpiękniejsze zakątki miasteczka.
Rysownik Nino Aydinowicz z Krakowa (z lewej) od lat uczestniczy w iłżeckich plenerach malarskich i uwiecznia na rysunkach najpiękniejsze zakątki miasteczka. DK Iłża
Ponad 20 artystów z różnych stron kraju oraz z zagranicy uczestniczyło w XXI Międzynarodowych Plenerze Malarskim w Iłży. Tradycyjnie jak co roku utrwalali na płótnach swoich obrazów malownicze zakątki miasta oraz jego okolic.
Na pracach znalazły się iłżeckie motywy jak baszta czy kościół.
Na pracach znalazły się iłżeckie motywy jak baszta czy kościół.

Na pracach znalazły się iłżeckie motywy jak baszta czy kościół.

Okazja ku temu była doskonała, bo niedawni Iłża została Letnią Stolicą Regionu Radomskiego. Plener rozpoczął się 28 lipca i zakończył w piątek, 8 sierpnia.

PONAD SETKA PRAC

Artyści podczas pobytu w Iłży stworzyli 107 niesamowitych prac, które zostały zaprezentowane podczas piątkowego wernisażu w galerii iłżeckiego Domu Kultury. Podczas pobytu uczestnicy przejechali się kolejką wąskotorową do Marcul, gdzie zwiedzili Arboretum. - To była dla nich wspaniała przygoda, bardzo im się podobało - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury.

Wśród uczestników znaleźli się artyści z Krakowa, Warszawy, Kielc, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej czy z Radomia. Radom reprezentowali Henryk Sarna i Dariusz Stelmach. Region iłżecki natomiast Marta Wasatko, Jan Kwiatkowski i Ewa Pączek.

Był też pochodzący z Chorwacji wspaniały rysownik Nino Aydinowicz z Krakowa oraz Ewa Hajdukiewicz-Nowak z Krakowa. Artyści od lat podczas pleneru na swoich pracach uwieczniają motywy iłżeckie. Najczęściej na pracach znajdują się iłżecki zamek, stara architektura, ulica świętego Franciszka, rynek czy kościoły.

NA OBRAZACH I NIE TYLKO

Artystów ze sztalugami czy blokami można było spotkać na uliczkach Iłży. - Niektórzy podchodzili do artystów i zamawiali u nich obrazy dla siebie - mówi Kozera.

Obrazy powstały w różnych technikach: akwarela, olej, rysunki, grafiki czy kolaże. Wszystkie można zobaczyć na wystawie w Domu Kultury, również podczas iłżeckiego Jarmarku Ludowego. Artyści zostawiają część swoich prac w Iłży, można je nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej czy podczas iłżeckich imprez. - Niektórzy artyści zapowiedzieli, że zostaną w Iłży i będę prezentować swoje prace podczas niedzielnego jarmarku sztuki ludowej - dodaje dyrektor.

Inicjatorem i komisarzem pleneru przez wiele lat był nieżyjący już docent Julian Bartosik, rodzinnie związany z Iłżą. W tym roku uczestnikami opiekowała się Agnieszka Sygut z Domu Kultury w Iłży.
Tradycyjnie iłżecka wystawa poplenerowa eksponowana będzie w Kielcach. - Tym razem chcielibyśmy, by wystawa odbyła się w Muzeum Historii Miasta Kielce - mówi Krzysztof Kozera. - Planujemy także współpracę z Chęcinami w zakresie pleneru malarskiego.

Organizatorem pleneru jest Dom Kultury w Iłży przy udziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Plener odbywa się pod patronatem Burmistrza Iłży Andrzeja Moskwy przy finansowym wsparciu Powiatu Radomskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie