Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego"- nowa wystawa Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Wystawę otworzyli dyrektor Leszek Ruszczyk i kurator ekspozycji, Damian Jendrzejczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wystawę otworzyli dyrektor Leszek Ruszczyk i kurator ekspozycji, Damian Jendrzejczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach Muzeum Malczewskiego Facebook
"Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego." To nowa wystawa Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, otwarta w piątek, 14 kwietnia, w sali głównej muzeum.

Nowa wystawa w Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Wystawa, jak podkreślił otwierając ekspozycje Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, zorganizowana została w ramach obchodów setnej rocznicy powstania radomskiego muzeum. Jedną z propozycji uczczenia tego ważnego jubileuszu jest właśnie wystawa „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”. zawierająca dzieła malarskie, grafikę i rzeźby powstałe w latach 1917 - 1939.

- Prace powstawały w tym okresie, w którym budowało się nasze muzeum - tłumaczył Leszek Ruszczyk. - Nazwiska i dzieła, które tu widzimy towarzyszyły rozwojowi muzeum, dlatego wystawa jest tak ważna. Zgromadzone zostało ponad 120 prac, które nigdy w jednym pomieszczeniu nie były prezentowane. To okazja dla wszystkich, a dla nas zaszczyt, że ma to miejsce w roku stulecia powstania muzeum - mówił Leszek Ruszczyk.

Założenia ekspozycji przedstawił Damian Jendrzejczyk, kurator wystawy.

- Jest to taka przekrojowa wystawa prezentująca wszystkie najważniejsze inicjatywy artystyczne, jakie miały miejsce w sztuce dwudziestolecia międzywojennego - mówił Damian Jendrzejczyk. - Można tu zobaczyć najważniejsza ugrupowania artystyczne, które działały w sztuce polskiej w tym czasie: od formistów, poprzez bardziej tradycjonalistyczne ugrupowania i kierunki awangardowe, aż po dominujące w sztuce lat 30. tendencje kolorystyczne.

Są zatem dzieła reprezentujące najważniejsze i najwybitniejsze ugrupowania tego okresu, takie jak formiści, Jung Idysz, Bunt, Rytm, Szkołę wileńską, Grupę Krakowską, Blok, Praesens, "a.r." oraz kolorystów.

A także wiele ikonicznych dzieł sztuki dwudziestolecia międzywojennego, w tym rzeźbiarski "Portret Louisa Marcoussisa" autorstwa Augusta Zamoyskiego, słynny "Akt kobiecy - Motyle" Leona Chwistka, czy inspirowany sztuką Caravaggia "Pijak" Jana Gotarda oraz wiele innych.

Spośród formistów eksponowane są prace Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Hrynkowskiego, Zbigniewa Pronaszki i Konrada Winklera. Ciekawostką dla zwiedzających są także ekspresjonistyczne prace graficzne poznańskiego ugrupowania Bunt: Stanisława Kubickiego i Jerzego Hulewicza.

Grupę środka, łączącą tradycję z nowoczesnością, reprezentuje Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm z idyllicznymi pejzażami Wacława Borowskiego, a także, reprezentujące tendencje klasycyzujące, prace Eugeniusza Zaka, Henryka Kuny, Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Rzeckiego oraz inspirowane folklorem gwasze Zofii Stryjeńskiej i drzeworyty Władysława Skoczylasa.

Gratką dla odwiedzających muzeum jest możliwość obcowania z pracami jednego z najbardziej tradycyjnych ugrupowań działających w dwudziestoleciu – Bractwem świętego Łukasza, którego członkowie zorganizowali swoją pracę artystyczną na wzór średniowiecznego cechu.

Na wystawie nie zabrakło rownież przedstawicieli najbardziej awangardowych ugrupowań międzywojnia: Bloku, Praesensu i „a.r” z pracami Mieczysława Szczuki, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Stanisława Zalewskiego, Andrzeja Pronaszki i Karola Hillera.

Awangardową Grupę Krakowską reprezentują prace graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie takich twórców, jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki oraz Maria Jarema.

Wernisaż uświetnili radomscy muzycy : Emilia Ziółek - pianino, Dominika Jaroszek - saksofon i Piotr Zarzyka - akordeon.

Wystawa „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego” będzie czynna w muzeum do 9 lipca 2023 roku.

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia wystawy

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie