Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego" to nowa wystawa Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Na otwarcie wystawy zaprasza Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i przesyła wszystkim symptykom muzeum życzenia wielkanocne.
Na otwarcie wystawy zaprasza Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i przesyła wszystkim symptykom muzeum życzenia wielkanocne. Muzeum Malczewskiego Facebook
"Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego." To nowa wystawa Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie: w piątek, 14 kwietnia, o godzinie 17.

W tym roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Z tej okazji przygotowało dla swojej publiczności szereg imprez.

Jedną z propozycji uczczenia tego ważnego jubileuszu jest nadchodząca wystawa „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”.

Na ekspozycji pokazane zostaną główne tendencje artystyczne, obecne w sztuce polskiej w momencie kształtowania się radomskiego muzeum. Będzie to prezentacja ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917 – 1939.

Zostaną pokazane przez pryzmat charakterystycznego dla tego okresu, intensywnego powstawania i rozwijania się nowych kierunków i nurtów artystycznych, a także łączenia się twórców w grupy.

Na wystawie znajdą się prace stanowiące jedynie niewielki wycinek twórczości bardzo płodnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uwaga skupiona zostanie przede wszystkim na dziełach reprezentujących najważniejsze ugrupowania tego okresu.

To najpierw Ekspresjoniści Polscy – Formiści, pierwsze polskie ugrupowanie awangardowe, działające w latach 1917–1922.

Jego głównym założeniem było zerwanie w sztuce z wiernym kopiowaniem rzeczywistości, a także stworzenie nowego języka formalnego, polegającego na czerpaniu wzorów zarówno z kierunków awangardowych, takich jak kubizm, futuryzm, czy ekspresjonizm, jak i z lokalnej sztuki prymitywnej, której rolę, w polskich warunkach, pełniła sztuka podhalańska.

Spośród formistów eksponowane będą prace Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Hrynkowskiego, Zbigniewa Pronaszki i Konrada Winklera. Ciekawostką dla zwiedzających będą także ekspresjonistyczne prace graficzne poznańskiego ugrupowania Bunt: Stanisława Kubickiego i Jerzego Hulewicza.

Grupę środka, łączącą tradycję z nowoczesnością, reprezentować będzie Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm z idyllicznymi pejzażami Wacława Borowskiego, a także, reprezentujące tendencje klasycyzujące, prace Eugeniusza Zaka, Henryka Kuny, Tymona Niesiołowskiego, Stanisława Rzeckiego oraz inspirowane folklorem gwasze Zofii Stryjeńskiej i drzeworyty Władysława Skoczylasa.

Gratką dla odwiedzających muzeum będzie możliwość obcowania z pracami jednego z najbardziej tradycyjnych ugrupowań działających w dwudziestoleciu – Bractwem św. Łukasza, którego członkowie zorganizowali swoją pracę artystyczną na wzór średniowiecznego cechu.

Na wystawie nie zabraknie także przedstawicieli najbardziej awangardowych ugrupowań międzywojnia: Bloku, Praesensu i „a.r” z pracami Mieczysława Szczuki, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Stanisława Zalewskiego, Andrzeja Pronaszki i Karola Hillera.

Awangardową Grupę Krakowską reprezentować będą prace graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie takich twórców, jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki oraz Maria Jarema.

Na ekspozycji pojawi się także kilka wątków radomskich.

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Kuratorem wystawy jest Damian Jendrzejczyk, autor grafiki i plakatu - Tomasz Płonka.

Wystawa w sali głównej muzeum czynna będzie do 9 lipca 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie