Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka po radomsku (zdjęcia)

/jp/
Radomscy górnicy z Mazowieckiej Spółki Gazownictwa; od lewej Tomasz Wiaderny, Robert Przybylski i Bogdan Stępiński
Radomscy górnicy z Mazowieckiej Spółki Gazownictwa; od lewej Tomasz Wiaderny, Robert Przybylski i Bogdan Stępiński
Takiej Barbórki w Radomiu jeszcze nie było. W piątek w mieście paradowało setki ludzi w mundurach górniczych i prawdziwa orkiestra ze Śląska. Problem w tym, że od lat w regionie radomskim nic nie wydobywamy z ziemi.

[galeria_glowna]
Organizatorem radomskich obchodów barbórkowych była Mazowiecka Spółka Gazownictwa. To kilkuletnia tradycja spółki, że co roku w innym mieście obchodzone jest święto górnicze. W ubiegłym roku celebrowano je w Łodzi.

- Chcemy zaznaczyć w ten sposób swoje przywiązanie do tradycji górniczej. Przecież my też zajmujemy się dostarczaniem do naszych odbiorców surowców wydobywanych z ziemi - powiedział Kazimierz Łabędzki, zastępca szefa radomskiego oddziału Mazowieckiej Spółki Gazownictwa.
Z okazji radomskiej Barbórki do miasta zjechały dziesiątki prawdziwych górników ze Śląska. Była profesjonalna orkiestra górnicza, poczty sztandarowe, związkowcy górnicy. Wszyscy uczestniczyli w mszy świętej w kościele garnizonowym, potem odbyła się Akademia Barbórkowa w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Podczas uroczystości pracowników spółki obsypano krzyżami zasługi, medalami "za długoletnią służbę". Wręczający odznaczenia przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wicewojewoda Dariusz Piątek sam został odznaczony odznaką…"Zasłużonego dla Energetyki". Szefa radomskiego oddziału spółki odznaczono odznaką "Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej Polskiej", a niższej rangi pracowników odznaką "Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa". Były też przyznane tytułu "dyrektora górniczego", "inżyniera górniczego", "technika górniczego" i "górnika". Wręczono dyplomy z okazji 45, 40,35,30 i 25 - lecia pracy.

TRADYCJA GÓRNICZA…BEZ GÓRNIKÓW

Nieoficjalna część obchodów barbórkowych przeniosła się do skaryszewskiej Cyganerii. Gości górników zakwaterowano w dobrych radomskich hotelach.

Problem w tym, że w regionie radomskim nie ma prawdziwych górników, ani nic szczególnego nie wydobywa się z ziemi. Górników nie ma od czasu, gdy zamknięto cementownię w Wierzbicy, a w Zapniowie nie wydobywa się glinki ogniotrwałej.

Warto tylko jeszcze przypomnieć, że od lat gazownicy korzystają z wielu przywilejów zarezerwowanych dla górników. Nie trudno zgadnąć, kto za to wszystko płaci. PGNiG wystąpił właśnie do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie bardzo wysokiej - najprawdopodobniej dwucyfrowej - podwyżki cen gazu w pierwszym kwartale 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie