Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w regionie radomskim: jak się przed nim chronić? (wideo)

Monika Daszkowska [email protected]
Pracownicy Zakładu Usługi Komunalnych usuwają barszcz Sosnowskiego ubrani w specjalne kombinezony, maski i rękawice.
Pracownicy Zakładu Usługi Komunalnych usuwają barszcz Sosnowskiego ubrani w specjalne kombinezony, maski i rękawice. ZUK
Barszcz Sosnowskiego to toksyczna roślina, rosnąca już nie tylko w Radomiu

Radomska Straż Miejska otrzymała już 20 zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców, którzy podejrzewali, że na ich działce czy na terenie należącym do miasta rośnie toksyczna roślina, zwana barszczem Sosnowskiego.
Przypomnijmy, że w Polsce zmarła już jedna, poparzona nią osoba, 67-letnia mieszkanka Jeleniej Góry. Zetknięcie z tą rośliną rzadko kończy się śmiercią, ale za to bardzo często długo gojącymi się silnymi poprzeniami skóry. Roślina jest niebezpieczna przede wszystkim dla dzieci, alergików i osób starszych.

Sześć przypadków

- W Radomiu potwierdziło się dotychczas sześć przypadków występowania barszczu Sosnowskiego - przyznaje Piotr Stępień, rzecznik radomskiej Straży Miejskiej. - Roślina rosła między innymi na Jeżowej Woli, Wośnikach i Wacynie. Zgłoszenia otrzymaliśmy również z Halinowa i osiedla Nad Potokiem.

Piotr Stępień dodaje, że strażnicy nie lekceważą żadnego sygnału.

Służby miejskie niszczą barszcz

Straż Miejska przekazała informacje o barszczu Zakładowi Usług Komunalnych, który we wskazanych miejscach Radomia zajął się usunięciem niebezpiecznych roślin. Stało się tak między innymi przy ulicach Kosynierów i Wośnickiej.

- Nasi pracownicy, ubrani w specjalne kombinezony, maski i rękawice, wycięli we wtorek kolejne już krzaki w mieście - mówi Grzegorz Janduła, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu. - Usuwamy barszcz Sosnowskiego, ale tylko na terenach miejskich. Roślinę ścinamy i przekładamy do czarnych worków, aby nie rozprzestrzeniać zarodników.

Wycięte rośliny są trzymane w bazie ZUK przy ulicy Suchej. Po wyschnięciu mają trafić do zakładu, specjalizującego się w ich utylizacji, w Bełchatowie.

Rośnie w regionie

Dodajmy, że skupiska barszczu Sosnowskiego rosną również w wielu miejscach w regionie. Kilka dni temu były zgłoszenia ze Zwolenia, ale wskazane przez ludzi rośliny okazały się jednak zwykłymi chwastami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie