Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwna podróż do Iranu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szydłowcu

/kop/
Tym razem słuchacze udali się z Piotrem Kutkowskim na wyprawę po Iranie.
Tym razem słuchacze udali się z Piotrem Kutkowskim na wyprawę po Iranie. archiwum
Blisko trzy godziny trwała wyprawa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szydłowcu do Iranu. Zabrał ich tam Piotr Kutkowski.
Tę pustynię Irańczycy uznają za najgorętsze miejsce na ziemi.
Tę pustynię Irańczycy uznają za najgorętsze miejsce na ziemi.

Tę pustynię Irańczycy uznają za najgorętsze miejsce na ziemi.

Było to już kolejne spotkanie UTW dotyczące poznawania różnych zakątków świata. Tym razem tematem był Iran, po którym Piotr Kutkowski podróżował w trzyosobowej grupie w tym roku.

- Do tego kraju wybieraliśmy się wielokrotnie i za każdym razem rezygnowaliśmy po informacjach o różnych zagrożeniach. W tym roku było podobnie, ale tym razem nie odpuściliśmy i nawet pomimo ostrzeżeń ze strony ministerstwa spraw zagranicznych Iranu pojechaliśmy tam - mówił na wstępie swojego wykładu Piotr Kutkowski.

Potem słuchacze ruszyli wraz z nimi w liczącą kilka tysięcy kilometrów podróż, która prowadziła przez Kashan, Isfahan, Persopolis, Shiraz, Kerman do Yazd, gdzie znajdują się świątynia Zoroastrian z płonącym od 1500 lat ogniem i wieże milczenia, na których wyznawcy tej religii jeszcze do niedawna składali ciała swoich bliskich na pożarcie sępom. Mowa też była o pustyni, którą Irańczycy uznają za najgorętsze miejsce na ziemi czy też o mieszkających w ortodoksyjnym kraju muzułmańskim, jakim jest Iran - chrześcijanach.

Ilustrowana licznymi zdjęciami i filmami opowieść kończyła się w Teheranie, zawierając rozdział poświęcony polskiemu cmentarzowi w tym mieście, na którym pochowano w okresie II wojny światowej około 2 tysiąca uchodźców z sowieckiego kraju zniewolenia.

Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiły zdjęcia królewskich klejnotów i …niesamowitego ruchu ulicznego, gdzie piesi przebiegają przez jezdnię pomiędzy samochodami, a jedyną zasada stosowaną przez kierowców jest brak zasad. Wiele pytań dotyczyło codziennego życia Irańczyków, sytuacji kobiet, miejscowych obyczajów i potraw.

Spotkanie trwało 3 godziny, w tym czasie oprócz opowieści słuchacze mogli także degustować irańską herbatę oraz napar z irańskich kwiatów. Każdy dostał też wpis do indeksu, a na pamiątkę odbitkę irańskiego banknotu z doklejonym znakiem zoroastrian.

Meczet w Isfahan
Meczet w Isfahan

Meczet w Isfahan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie